Kauczuk fluorowy jest kopolimerem fluorku winylidenu i fluoroolefin. Oznaczany jest symbolem FKM lub FPM, a jego nazwa handlowa to viton. Jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w procesie produkcyjnym, gdyż charakteryzuje go niezwykła odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Wyroby gumowe z kauczuku fluorowego oraz innych materiałów oferuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Viba z miejscowości Piastów.

Zastosowanie kauczuku FPM

FPM znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich, jak: energetyka, mechanizmy przenośników, przetwórstwo ropy naftowej i jej transport, maszyny ogrodowe, a także w branży lotniczej i kosmicznej. Korzystają z niego nawet elektrownie atomowe. Kauczuk fluorowy wykorzystuje się do produkcji uszczelek, podkładek i pierścieni pracujących w trudnych warunkach. Jest on także jednym z materiałów stosowanych przez producenta wyrobów gumowych  - firmę Viba, która oferuje produkty silikonowe, gumowe, piankowo-tkaninowe, tzw. neopreny, mieszanki gumowe specjalne, wyroby gomowo-tkaninowe oraz wiele innych.

Jakie zalety posiada kauczuk fluorowy?

Materiał ten jest przede wszystkim niezwykle wytrzymały, ale posiada także wiele innych zalet:

Jest odporny na:

  • kwas solny, siarkowy, fosforowy i azotowy,
  • ozon,
  • promieniowanie UV,
  • węglowodory aromatyczne i alifatyczne,
  • wysokie temperatury,
  • warunki obniżonego ciśnienia,
  • oleje mineralne oraz tłuszcze,
  • biopaliwa,
  • agresywne związki chemiczne.

Kauczuk fluorowy może być stosowany w temperaturze od -30 do 200 stopni Celsjusza, ale jest w stanie także chwilowo wytrzymać wyższą ciepłotę, sięgającą nawet 250 stopni.

Inne rodzaje kauczuków stosowanych w firmie Viba

Firma Viba produkująca wyroby prototypowe, odporne na ekstremalne warunki pracy oprócz materiału FPM, stosuje także kauczuki ogólnego stosowania, takie jak: NR, SBR, NBR, CR oraz EPDM. Każdy z nich pracuje w innej temperaturze i ma nieco inne właściwości. SBR jest odporny na ścieranie i obojętny na wilgoć, ale wrażliwy na działanie smarów, olejów oraz promieni słonecznych. CR -  materiał niepodatny na wszelkie zużycia oraz działanie wielu związków chemicznych. Kauczuk naturalny NR znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym, gdyż jest niezwykle elastyczny. A EPDM najczęściej wykorzystuje się w budownictwie oraz motoryzacji do produkcji uszczelek, wyrobów amortyzacyjnych czy kabli. Odporny na smary i oleje oraz promieniowanie UV.