W życiu każdego kierowcy przychodzi taki moment, kiedy to musi on oddać swoje auto na złom. Nie jest to przyjemne doświadczenie, zwłaszcza jeśli dany samochód darzyliśmy szczególnym sentymentem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zezłomowanie pojazdu to jedyna, legalna metoda wycofania go z ruchu. Auto, które nie nadaje się do dalszej eksploatacji, powinno trafić do specjalnego skupu. Jak przebiega złomowanie? Kiedy oddać pojazd na szrot?

Po czym poznać, że czas zezłomować auto?

Wszyscy wiemy, że naprawa samochodu może kosztować krocie. W przypadku kilkunastoletnich, mocno wyeksploatowanych aut, taka renowacja może być całkowicie nieopłacalna, gdyż koszty remontu byłyby wyższe niż wartość rynkowa pojazdu. Popsuty silnik, zużyte sprzęgło, uszkodzona skrzynia biegów oraz elektronika - kiedy usłyszymy od mechanika podobną diagnozę, nie ma co zastanawiać się nad naprawą starego auta. Jeśli w dodatku jest ono mocno skorodowane, nie pozostaje nam nic innego, jak oddać je na szrot.

Oczywiście takie auto można też spróbować sprzedać, ale wymaga to dużego zachodu. Popyt na wiekowe i – co więcej – uszkodzone samochody jest nikły. Nieuczciwi sprzedawcy często zatajają większe usterki, chcąc jak najszybciej pozbyć się problemu. Takie praktyki ściągają zagrożenie na nieświadomych kupujących, dlatego są potępiane społecznie.

Jak przebiega proces złomowania auta?

Jak informuje przedstawiciel z firmy Caban Recykling – cała procedura rozpoczyna się od kontaktu. Zdecydowany na zezłomowanie samochodu właściciel, informuje o tym wybrany skup złomu. Pracownicy złomowiska zbierają dane dotyczące pojazdu, a następnie proszą kierowcę o przyprowadzenie go do siedziby firmy. W tym momencie specjaliści dokonują oględzin auta, a także negocjują z kierowcą cenę skupu. Istotne jest, by wraz z samochodem dostarczyć do skupu również komplet dokumentów. Potrzebny będzie dowód rejestracyjny, dowód osobisty kierowcy oraz tablice rejestracyjne auta. Jeśli kierowca nie zdążył zarejestrować pojazdu, musi przedstawić pracownikom złomowiska umowę kupna z Urzędu Skarbowego. W przypadku zaś, gdy dowód rejestracyjny został zatrzymany przez policję, konieczne będzie okazanie stosownego zaświadczenia.

Jeśli do tej pory nie wystąpią żadne niezgodności, pracownik złomowiska podpisuje z właścicielem auta umowę kupna-sprzedaży auta oddanego na złom. Dobre firmy wypłacają pieniądze od ręki, dzięki czemu zbywca nie musi oczekiwać na spłatę należności. Specjaliści pomagają też w wypowiedzeniu umowy OC. Skoro auto zostanie wycofane z ruchu, jego właściciel nie ma obowiązku ponosić kosztów związanych z ubezpieczeniem samochodu.