Nowoczesne metody spawalnicze wymagają zastosowania przy spawaniu gazów osłonowych. Mają one na celu zabezpieczenie warunków pracy przed szkodliwym działaniem tlenu oraz azotu, a mianowicie przed zapłonem oraz nadmiernym nagrzewaniem. Gazy osłonowe cenione są zatem za schładzanie uchwytu spawalniczego oraz za podnoszenie jakości i bezpieczeństwa całego procesu. Rodzajów stosowanych obecnie mieszanin jest zaś dużo. W dalszych częściach artykułu specjaliści z firmy MOTOWELDMAR z Nowego Dworu Mazowieckiego opowiadają o argonie. Kiedy spawa się z użyciem tego gazu osłonowego?

Argon, czyli gaz osłonowy przy metodzie TIG i MIG

Argon stosowany jest głównie przy spawaniu metali metodami spawalniczymi TIG oraz MIG. W pierwszym przypadku mowa o tworzeniu łuku spawalniczego między nietopliwą elektrodą wolframową a powierzchnią roboczą. Spawanie MIG to zaś łączenie metali tylko z użyciem gazu osłonowego w postaci mieszaniny chemicznie obojętnej. Za taką właśnie uznaje się argon, który doskonale chroni miejsca spawania przed czynnikami atmosferycznymi, a w szczególności przed tlenem, parą wodną oraz azotem. Co jeszcze warto wiedzieć o argonie jako gazie osłonowym przy metodach TIG i MIG?

Specjaliści z firmy MOTOWELDMAR, która specjalizuje się w spawaniu metali, w tym konstrukcji o nietypowej budowie zdradzają, że argon nie ulega utlenieniu. Dzięki temu gwarantuje dobre utrzymanie składników stopowych oraz wysokie własności mechaniczne powstałych spoin. Ponadto argon wiąże się ze spawaniem przy niskim potencjale jonizacji i przy niewielkiej ilości odprysków. Zaletą argonu jest także to, że podwyższa szybkość spawania, jego jakość oraz bezpieczeństwo pracy, a dodatkowo można łączyć go z innym gazem osłonowym – dwutlenkiem węgla. Firma MOTOWELDMAR stosuje wtedy proporcję mieszaniny 80:20, gdzie gazem przeważającym jest argon. Taką osłonę warto wybierać przy spawaniu metali metodą MAG (tj. proces spawania, gdy jako gaz osłonowy używany jest gaz chemicznie aktywny, np. CO2.).

Jakie metale spawa się z użyciem argonu?

Gaz osłonowy obojętny, którym jest argon, doskonale sprawdza się przy spawaniu metodami TIG i MIG, a także MAG w przypadku połączenia Ar z CO2. Jeśli chodzi o rodzaje obrabianych materiałów, fachowcy firmy MOTOWELDMAR zapewniają, że można go zastosować przy łączeniu:

  • stali kwasoodpornych,

  • stali nierdzewnych,

  • stali aluminiowych,

  • stali czarnych,

  • stali specjalnych,

  • tytanu.

Dodać warto, że spawanie w osłonie argonu stosowane jest zarówno w przypadku mniejszych detali, jak i nietypowych konstrukcji nawet o większych gabarytach. Obróbka może być także prowadzona w różnych warunkach: w halach magazynowych, zakładach przemysłowych i pracowniach metaloplastycznych, bądź na zewnątrz np. na placach budów.

Budowa i naprawa układów wydechowych ze stali nierdzewnej

W osłonie argonu można z powodzeniem wykonywać wiele prac motoryzacyjnych. Potwierdzają to fachowcy z firmy MOTOWELDMAR, która przede wszystkim specjalizuje się w budowie oraz naprawach układów wydechowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Pracownia z Nowego Dworu Mazowieckiego oferuje takie usługi dla właścicieli motocykli, a także samochodów.

Firma MOTOWELDMAR proponuje również szereg innych prac spawalniczych w osłonie argonu. Przykładem jest usuwanie zaworów exup i katalizatorów czy wstawianie tzw. dekatu.