Pożar to poważne zagrożenie, przed którym każdy budynek powinien zostać zabezpieczony. Kwestie z tym związane, w tym zasady stosowania poszczególnych form ochrony regulują odpowiednie przepisy polskiego prawa. Jednym z najistotniejszych elementów systemu ochrony przeciwpożarowej jest wentylacja pożarowa. Stanowiące jej część klapy dymne mogą przy tym pełnić też inne funkcje.

Skuteczna ochrona przed pożarem

Przepisy prawa budowlanego dość jasno określają, w jaki sposób należy zabezpieczyć budynek przed szkodami wywołanymi przez pożar. W dotyczących tej kwestii ustawach i rozporządzeniach znajdziemy regulacje związane z koniecznością stosowania rozwiązań, które umożliwią bezpieczną ewakuację, pozwolą działać służbom ratunkowym oraz zapewnią przetrwanie osobom pozostającym w budynku w sytuacji zagrożenia. Obok prawidłowego oznaczenia i zapewnienia dróg ewakuacyjnych, a także wyposażenia obiektu w odpowiednie urządzenia ochrony przeciwpożarowej, na przykład gaśnice lub tryskacze, niezbędne jest zastosowanie systemu oddymiania.

Najprostszym rozwiązaniem w tym zakresie jest oddymianie grawitacyjne. To istotne, ponieważ obecność systemu oddymiania jest niezbędna nie tylko w nowo powstających budynkach, ale także w tych już istniejących. Jeśli nie spełniają one zatem wymogów, muszą zostać należycie zmodyfikowane. Klapy dymowe wykorzystywane są w sklepach wielkopowierzchniowych, pasażach handlowych i usługowych, galeriach handlowych, halach sportowych i widowiskowych, a także magazynowych oraz produkcyjnych. Montowane są również na klatkach schodowych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych oraz biurowych czy szybach wind.

Zastosowanie klap oddymiających

Celem grawitacyjnego systemu oddymiania jest odprowadzenia ciepła, dymu i innych trujących gazów wytworzonych podczas pożaru. Jak już wspomnieliśmy, klapy dymowe wykorzystywane są przede wszystkim w obiektach użytku publicznego, o charakterze komercyjnym oraz przemysłowym, te bowiem w szczególności objęte są regulacjami ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym oddymianie grawitacyjne umieszczane jest przede wszystkim w przestrzeni pionowych dróg ewakuacyjnych, czyli na klatkach schodowych. Klapy oddymiające montowane są na dachu lub ścianie zewnętrznej budynku. Dzięki usunięciu dymu z pomieszczenia możliwe jest natomiast szybsze przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej i ratunkowej.

Jak podkreśla producent klap dymowych, firma Rewa, niezwykle ważna w skuteczności oddymiania grawitacyjnego jest automatyzacja systemu. Zaczyna on działać po uruchomieniu urządzenia zewnętrznego, czyli odpowiedniego czujnika umieszczonego w pomieszczeniu. Wykrycie dymu lub wzrostu temperatury w pomieszczeniu powoduje natychmiastowe otwarcie klap dymnych. Do sterowania nimi wykorzystywane są mechanizmy elektryczne, mechaniczne lub pneumatyczne. Te ostatnie stanowią osobne urządzenia i z tego powodu nie wymagają zastosowania dodatkowego systemu uruchamiającego. Warto dodać też, że klapy dymowe oprócz ochrony przeciwpożarowej mogą też służyć do doświetlania wnętrza czy też jako dodatkowa wentylacja obiektu.