Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparatu służące do spajania i zabezpieczania. Każdy z nich znajduje swoje zastosowanie na konkretnych materiałach czy rodzajach konstrukcji. Popularnym rozwiązaniem w przypadku połączeń gwintowanych, osadzania łożysk czy tulei są kleje anaerobowe. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie ich działania, właściwościom oraz możliwościom zastosowania.

Czym jest klej anaerobowy?

To rodzaj kleju przemysłowego o ciekłej konsystencji o szerokim zastosowaniu. Zaczyna on działać w momencie, gdy między klejonymi powierzchniami zabraknie tlenu. Wtedy też klej anaerobowy przechodzi w stan stały i ulega utwardzeniu.

Wyróżnić możemy dwa rodzaje tego kleju ze względu na siłę wiązania:

  • kleje o średniej sile wiązania;
  • kleje o najwyższej sile wiązania;

Każdy z tych typów ma swoje przeznaczenie, wszystkie jednak dostępne są w zakładach zaopatrzenia technicznego, takich jak Chemtech w Gliwicach.

Katalizatorem reakcji utwardzania jest w przypadku anaerobów materiał, do którego są one stosowane. To on wpływa na szybkość, z jaką klej przechodzi ze stanu ciekłego w postać tworzywa. Do materiałów aktywnych, na których klej szybko się utwardza, należą miedź oraz stopy miedzi, stale konstrukcyjne, niehartowane stale węglowe oraz żeliwo.

Zastosowanie kleju anaerobowego

Głównym przeznaczeniem klejów anaerobowych są zabezpieczenia połączeń gwintowych przed samoczynnym odkręcaniem się oraz ich uszczelnianie. Ponadto znajdują one zastosowanie podczas osadzania łożysk, kół zębatych piast, tulei oraz innych podobnych elementów. Za ich pomocą uszczelnić możemy powierzchnie przylgowe korpusów oraz pokryw przekładni czy silników. Anaeroby świetnie sprawdzają się w eliminacji szczelin i przedmuchów.

Kleje o średniej sile wiązania wykorzystamy do łożysk mało obciążonych oraz zabezpieczenia połączeń śrubowych, a także uszczelnienia gwintowych. Mogą być też zastępstwem dla podkładek sprężynujących i zawleczek. Przez producentów często określane są jako kleje uniwersalne.

Anaeroby o najwyższej sile wiązania natomiast to kleje przemysłowe. Stosuje się je tam, gdzie potrzebna jest wysoka statycznej wytrzymałości mechanicznej oraz odporności dynamicznej. W ich zakresie wyróżnić możemy kleje do elementów mechaniki przemysłowej, automatyki i konstrukcji skręcanych oraz kleje do uszczelniania rur w instalacjach centralnego ogrzewania i systemach wentylacyjno-chłodniczych.

Sama aplikacja kleju anaerobowego jest niezwykle prosta. Po osuszeniu i odtłuszczeniu klejonych powierzchni na jedną z nich wystarczy nanieść kilka kropel kleju, co ułatwia aplikator butelki z preparatem. Następnie element ten mocujemy ruchem obrotowym, uważając, by łączonych przedmiotów nie zanurzyć w kleju. Wałki, łożyska oraz tuleje należy mocować ruchem zwrotnym.