Nowoczesne i trwałe narzędzia są niezbędne do wykonywania wielu zadań. Dlatego właśnie tak wiele uwagi przykłada się do ich jakości. Aby różnego rodzaju prace mogły być wykonywane jak najsprawniej, fachowcy stawiają również na to, aby do konkretnego zadania służyło jedno, odpowiednio zaprojektowane narzędzie. Zarówno w każdym zakładzie mechanicznym, jak i w skrzynce majsterkowicza, z pewnością przydadzą się solidne klucze dynamometryczne. Co warto o nich wiedzieć?

Klucze dynamometryczny – co to takiego?

Aby dokładnie zrozumieć to, na jakiej zasadzie działa klucz dynamometryczny, trzeba sięgnąć do kilku pojęć fizycznych. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o prawie, które zostało stworzone przez angielskiego uczonego Roberta Hooka. Udowodnił on, że dane ciało odkształca się pod wpływem działającej na nie siły w stopniu, który jest wprost proporcjonalny do wartości tej siły. Aby nie doszło zatem do zerwania połączenia śrubowego, istnieje potrzeba zastosowania narzędzia, które byłoby wyznacznikiem tej siły.Doskonale sprawdzają się tutaj klucze dynamometryczne, służące do dokręcania i odkręcania śrub i nakrętek ze ściśle określoną siłą, czyli tzw. momentem.

Specjalistycznie zaprojektowane klucze pozwalają idealnie dostosować ów moment w taki sposób, by połączenie śrubowe zostało zainstalowane zgodnie z zalecaniami producenta. Kluczy dynamometrycznych używa się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wyjątkowa precyzja, a w szczególności przy łączeniu ze sobą elementów aluminiowych lub aluminiowych i stalowych. Z jakimi rodzajami kluczy dynamometrycznych można zetknąć się najczęściej?

Klucze dynamometryczne – rodzaje

Wśród wielu rodzajów kluczy dynamometrycznych na rynku narzędzi, warto wyróżnić przede wszystkim 4 ich rodzaje. Pierwszym z nich są klucze mechaniczne, nazywane również klikowymi. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia dokręcenie połączenie śrubowego z siłą od 20 do aż 200 Nm.  Klucze tego typu znaleźć można de facto w każdym warsztacie. Trzeba również wspomnieć o dynamometrycznych kluczach łamanych, wyposażonych w specjalny zawias. Podczas pracy z użyciem tego narzędzia, po osiągnięciu maksymalnej siły dokręcenia, klucz łamie się pod kątem około 20 stopni. Jest to wyraźny sygnał do tego, że limit siły został osiągnięty.

Coraz większym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się klucze elektroniczne, które w zapewniają ogromny komfort. Są to narzędzia w pełni programowalne, które dzięki możliwości połączenia ich z komputerem, mogą np. zapamiętywać konkretne ustawienia. Jeżeli zaś chodzi o rozwiązania najbardziej klasyczne, to z pewnością wspomnieć trzeba o kluczu wskazówkowym, który cechuje się wysoką precyzją oraz doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Jeżeli o jakości już mowa, to zapewnić ją mogą jedynie najbardziej doświadczeni producenci narzędzi, do których zdecydowanie zalicza się firma Hytorc Serwis. Klienci zawsze mogą liczyć tu na miłą atmosferę obsługi oraz rzetelne doradztwo.