O tym, w jaki sposób postrzegana jest dana firma na rynku, świadczy przede wszystkim jakość wykonywanych przez nią produktów. Aby spełnić wymagania wszystkich nawet najbardziej wymagających klientów, najlepsi przedsiębiorcy dbają o zapewnienie stałej, powtarzalnej jakości swoich produktów. Wśród wielu dostępnych do tego celu rozwiązań niewątpliwie najskuteczniejsze są systemy wizyjne, nadzorujące cały proces produkcji, montażu czy pakowania. Co warto o nich wiedzieć?

Systemy wizyjne – co to?

Systemy wizyjne to konkretna i bardzo skuteczna odpowiedź inżynierów na wciąż rosnące zapotrzebowanie, dotyczące kontrolowania procesów produkcyjnych. W jaki sposób jest to możliwe? Kamery, czujniki oraz pozostałe komponenty systemu umieszczone są bezpośrednio na linii produkcyjne/montażowej lub stanowią odrębne stanowisko kontrolne. Bez względu na rodzaj wytwarzanego produktu, musi on spełniać określone normy, opisane wcześniej w specyfikacji. Mowa tu przede wszystkim o kształcie, wymiarach, kolorze czy kompletności detalu. Specjalnie zaprojektowane systemy wizyjne, po wcześniejszym wprowadzeniu danych, są w stanie od razu wykryć i zasygnalizować ewentualne nieprawidłowości. Wadliwy produkt od razu zostaje usunięty z linii produkcyjnej, dzięki czemu nie trafia do sprzedaży czy dalszej obróbki. Poza sprawdzaniem podstawowych parametrów systemy wizyjne są w stanie także wykryć nawet niewidoczne gołym okiem uszkodzenia takie jak pęknięcia mechaniczne, wyszczerbienia, czy zarysowania. Dzięki zastosowaniu systemów wizyjnych każdy przedsiębiorca może mieć pewność, iż jakość wytworzonych przez niego produktów zawsze będzie stała na wysokim poziomie.

Wizja maszynowa – kto powinien z niej skorzystać?

Nowoczesne systemy wizyjne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z dużą skalą produkcji, wysokimi wymaganiami klientów czy koniecznością zapewnienia bezwzględnego bezpieczeństwa.

Systemy wizyjne stosowane są przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, medycznym oraz automotive, a także w przemyśle tworzyw sztucznych czy maszynowym.

Przykładem może być produkcja komponentów składowych samochodu jakimi są np. amortyzatory. W tym przypadku, ścisłej kontroli podlega poprawność zmontowania detalu i obecność wszystkich elementów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, system informuje operatora, który następnie usuwa wadliwy produkt z produkcji.

Aby system wizyjny charakteryzował się najwyższą wydajnością, warto skorzystać z usług najlepszych specjalistów, do których zdecydowanie zalicza się firma Mv Center.

Systemy do kontroli wizyjne sprawdzają się także w procesie rozpoznawania tekstów, kodów kreskowych czy etykiet.