Tworzywa sztuczne to surowce, które dzięki swoim uniwersalnym właściwościom, znalazły zastosowanie w wielu branżach m.in. budowlanej, transportowej, medycznej i szeroko pojętym przemyśle. Ich największą zaletą jest plastyczność i możliwość tworzenia dowolnych form wyrobów końcowych. Jedną z metod ostatecznego kształtowania tworzyw jest innowacyjna technika formowania wtryskowego.

Formy wytryskowe – co to jest?

Formy wtryskowe to nowoczesna metoda wykorzystywana w procesie wytwarzania produktów na bazie tworzyw sztucznych. Zastosowanie form wtryskowych umożliwia realizację spersonalizowanych projektów dowolnych przedmiotów. Cały proces polega na wtryskiwaniu do gniazda formy wyjątkowo plastycznej masy, na którą oddziałuje ciśnienie o właściwie dobranej wartości. Aby uzyskać pożądany kształt produktu końcowego, wystarczy poczekać aż forma zastygnie.

Kiedy formy wtryskowe są najbardziej opłacalne?

Formy wtryskowe powstały z myślą o produkcji seryjnej. Dzięki metodzie wtryskowej można wykonać dowolną liczbę elementów składowych danego przedmiotu, zachowując przy tym najwyższą precyzję. Spersonalizowana forma może być wykorzystywana przy produkcji pojemników, pudełek oraz części eksploatacyjnych urządzeń wykonywanych na potrzeby konkretnej działalności. Prawidłowo wykonana forma może służyć do produkcji nieograniczonej liczby przedmiotów lub części wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie pozostające w zasięgu każdego przedsiębiorstwa. Formy wtryskowe, oferowane przez Toma Sp. z o.o. Przetwórstwo tworzyw sztucznych, są projektowane według konkretnych wytycznych, co pozwala stworzyć produkty, które w pełni odpowiadają oczekiwaniom klientów.

Forma wtryskowa – szybkość procesu

Proces technologiczny uzyskiwania form jest nie tylko ekonomiczny, ale i szybki. Po upłynnieniu tworzyw i wtryśnięciu ich do stalowych form, wystarczy poczekać aż ostygną, a następnie wypolerować krawędzie. Tak przygotowane formy wtryskowe są gotowe do użytku.

Rodzaje form wtryskowych

Podstawowy podział form obejmuje formy zimno- oraz gorącokanałowe.

  • Formy zimnokanałowe są dostępne w niskiej cenie i umożliwiają łatwiejszą zmianę materiału, dzięki czemu przestawienie produkcji jest łatwiejsza.
  • Formy gorącokanałowe są droższe, ale dają możliwość wytwórstwa większych elementów i pozwalają w pełni wykorzystać surowiec.
Według innej klasyfikacji formy dzielą się ze względu na liczbę gniazd. Do formowania dużych przedmiotów lepiej sprawdzą się formy jednogniazdowe, natomiast formy wielogniazdowe wykorzystuje się do kształtowania małych detali.