Kolory neutralne cieszą się ogromną popularnością wśród klientów. Dlaczego tak chętnie wybieramy auta w kolorach białym, czarnym, srebrnym oraz szarym? Co wpływa na nasze decyzje zakupowe i które kolory są obecnie na topie?

Neutralne lakiery samochodowe – uniwersalny wybór

Kolory neutralne cechują się prostotą i uniwersalnością. Większość kierowców, kupując auto, planuje użytkować je przez dłuższy czas. Zmiana koloru wiąże się z dodatkowymi kosztami, dlatego zdecydowana większość kupujących decyduje się na bezpieczne kolory, które nigdy nie wyjdą z mody. Co bardziej zapobiegliwi wybierają neutralne kolory z obawy o swój wizerunek. Brzmi to dość absurdalnie, niemniej wyraziste i intensywne kolory, takie jak pomarańcz, róż czy żółty, mogą nieprzyjemnie kontrastować z konkretnymi strojami podczas jazdy czy wyglądem domu.

Srebrny lakier – dla każdego

Srebrne samochody to bezpieczny wybór dla osób, które planują w przyszłości odsprzedać auto. Statystyki pokazują, że samochody srebrne sprzedają się o 10% lepiej niż samochody białe. Tak duża popularność srebrnych pojazdów wynika z kilku czynników. Po pierwsze, srebro intensywnie odbija promienie słoneczne, dzięki czemu sylwetka samochodu jest ładnie podkreślona. Co więcej, na srebrnej karoserii nie widać zanieczyszczeń – na białych i czarnych autach wszelkie zabrudzenia są bardzo mocno widoczne, przez co auto prezentuje się mniej zachęcająco dla potencjalnego kupca. Pomimo istotnych walorów srebrnych aut od kilku lat notuje się malejące zainteresowanie klientów tym kolorem. Może to oznaczać, że rynek nasycił się samochodami srebrnej kolorystyce i dąży do zmiany obecnego trendu.

Kolor lakieru – preferencje płci

Z sondaży prowadzonych przez Forbesa wynika, że większość mężczyzn preferuje czarny kolor lakieru. Równie popularne są auta w kolorze czerwonym i pomarańczowym, które są typowe dla samochodów sportowych. Silne konotacje z dużą mocą silnika i rozwijanie dużych prędkości sprawiają, że mężczyźni chętnie zmieniają kolor lakieru na wyrazistą i intensywną czerwień lub neonowy pomarańczowy. Coraz więcej sklepów z lakierami samochodowymi, np. sklep firmowy Krzysztofa Błasiaka, oferujemy szeroką gamę kolorów Lakierów samochodowych wraz ze sprzętem lakiernicze.

Kolory zimne czy cieple?

Badania dowodzą, że kobiety preferują bardziej stonowane kolory lakieru samochodowego, takie jak srebro, brąz i złoto. Ostatnimi czasy widać jednak powolną zmianę trendu na kolory morskie. Turkusy i cyraneczki są coraz bardziej pożądane przez kobiety, podczas gdy mężczyźni wciąż stawiają na jaskrawe barwy.