Powłoki malarskie sprawiają, że otaczające nas przedmioty wyróżniają się większą estetyką. Przykładowo dzięki malowaniu proszkowym można zwiększyć trwałość rozmaitych elementów oraz sprawić, że będą miały jednolitą i gładką powierzchnię. To coraz popularniejsza technika nakładania barwników. Zastanawiasz się, które materiały można malować w ten sposób? Sprawdź to!

Zastosowanie malowania proszkowego

Choć malowanie proszkowe wciąż najczęściej kojarzone jest z zakładami lakierniczymi, to należy wiedzieć, że jest to technika, która sprawdza się nie tylko podczas malowania poszczególnych części samochodu, ale również w wielu innych branżach. Znakomicie nadaje się również do malowania elementów ogrodzeń, instalacji, grzejników, akcesoriów ogrodniczych, czy chociażby bram. Generalnie można by rzec, że proszkowo można malować wszelkie metale.

Malowanie proszkowe jest rewelacyjnym sposobem na to, aby szybko i skutecznie odnowić stare mebli, czy obudowę sprzętu elektronicznego. Należy jednak pamiętać, że do tego niezbędny jest profesjonalny sprzęt i wiele lat doświadczenia w lakiernictwie. Tym wszystkim może pochwalić się przykładowo firma Stantech z okolic Gniezna, działająca na rynku już od ponad 30 lat i jednocześnie oferującą malowanie proszkowe na najwyższym poziomie!

Zalety i etapy malowania proszkowego

Malowanie proszkowe, inaczej nazywane malowaniem na sucho, jest metodą mającą wiele zalet takich jak m.in.:

  • niezwykła trwałość,

  • rewelacyjna estetyka,

  • ekologia.

Etapy malowania proszkowego polegają przede wszystkim na przygotowaniu i obróbce materiału. Często wykonuje się piaskowanie, które jest najskuteczniejsze. Następnie dochodzi do napylenia proszku i aplikacji farby. Na sam koniec wystarczy dobrze utwardzić malowaną powierzchnię, poprzez poddanie jej wysokiej temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza przez około 15 minut i ją wychłodzić. Jak widać – jest to dość proste, a bardzo efektowne, zatem nie ma co się dziwić, że ta metoda cieszy się rosnącą popularnością!