Linie produkcyjne to nieodłączny element tysięcy przedsiębiorstw, szczególnie tych działających na dużą skalę, ale nie tylko. W przypadku mniejszych firm często zastosowanie linii usprawnia pracę i ułatwia zdecydowanie szybszy rozwój możliwości i oferty. Kiedyś prostą linią produkcyjną, byli po prostu pracownicy ustawieni w odpowiedniej kolejności i wykonujący swoje obowiązki, które wzajemnie się dopełniały, jednak obecnie często działanie takich systemów wygląda już zupełnie inaczej. O tym, jak oraz jaką rolę odgrywa w tym projektowanie i instalacje programów i sterowników, opowiemy w dalszej części artykułu.

Co to jest linia produkcyjna?

Linia produkcyjna to zespół urządzeń, maszyn i innych potrzebnych elementów, połączonych ze sobą w sposób ciągły z użyciem przenośników i jednostki centralnej, która służy do sterowania działaniem całego systemu. Do wytworzenia produktu końcowego dochodzi, kiedy surowce lub części składowe, które rozpoczęły swoją drogę na początku linii, przejdą przez wszystkie jej stanowiska.

Wygląd i skład poszczególnych linii produkcyjnych jest uzależniony od potrzeb danego przedsiębiorstwa i produktu, który ma zostać wytworzony. Celem stworzenia takiego systemu jest usprawnienie produkcji i pewność, że każdy jej etap zostanie wykonany w odpowiednim czasie i w zadowalający sposób. Często końcowym etapem produkcji w takich przypadkach jest kontrola jakości wyrobów. W wielu przypadkach, gdy proces jest całkowicie zautomatyzowany, wykonywana jest przez pracowników fizycznych. Takie osoby wyrywkowo lub po kolei testują, czy produkt końcowy rzeczywiście spełnia wymagania i założenia firmy, a także czy wszystkie etapy linii produkcyjnej działają tak, jak powinny i nie wymagają ustawienia na nowo. Systemy sterowania tworzone przez firmę Asepta Serwis mają pełnić funkcję usprawniania i kontroli takich procesów.

Jak powstają linie produkcyjne?

Zostało już wspomniane, że poszczególne linie produkcyjne mogą różnić się od siebie w zależności od zapotrzebowania. Projektując jedną z nich, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi powierzchnię zakładu i przestrzeń dostępną dla elementów linii, jej strukturę produkcyjną, rodzaj i kolejność operacji w procesie technologicznym, możliwość zapewnienia ciągłości i postępu całego procesu oraz maksymalizację efektywności.

W ostatnim elemencie ogromnym wsparciem jest automatyzacja przemysłowa, która zapewnia usprawnienie i przyspieszenie wielu procesów. Odpowiednio zaprojektowane sterowniki oraz układy i jednostki sterowania to klucz do pozbycia się wielu możliwości powstawania błędów na drodze procesu technologicznego, a ponadto najlepszy sposób na optymalizację wszystkich działań.