Podczas produkcji prętów wykorzystuje się wiele technik obróbki stali, które pozwalają uzyskać określone parametry produktu finalnego. Jedną ze wspomnianych wyżej technik jest łuszczenie. W wyniku tego procesu powstaje wyrób w pełni gotowy do użytku bądź półprodukt przystosowany dla dalszej obróbki. Wszystko zależy od potrzeb inwestora. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej technologii produkcji prętów łuszczonych oraz dowiemy się, gdzie się je stosuje.

Gdzie stosuje się pręty stalowe?

Pręty stalowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Sposób ich wykorzystania w dużej mierze uzależniony jest od gatunku stali, z którego powstały, parametrów wytrzymałościowych oraz podatności na różne metody obróbki. Z wyrobów stalowych korzysta branża metalurgiczna, budowlana, motoryzacyjna, energetyczna i wiele innych. Pręty stalowe służą jako części składowe maszyn rolniczych i przemysłowych, elementy konstrukcyjne w obiektach budowlanych i fragmenty wzmocnień i podpór. Używa się ich do produkcji wałów, cylindrów, tulei i innych części motoryzacyjnych. O jakości prętów stalowych świadczy nie tylko ich wytrzymałość, ale też powierzchnia. Najbardziej wymagający klienci oczekują, że będzie ona zupełnie gładka, pozbawiona rys i niedociągnięć. Trudno jest uzyskać taką powierzchnię przy zastosowaniu metody walcowania czy ciągnienia. I właśnie tu z pomocą przychodzi łuszczenie.

Na czym polega łuszczenie prętów?

Jak informuje pracownik hurtowni stali Steel Trans – w procesie łuszczenia prętów stalowych chodzi o to, by pozbyć się z ich powierzchni wszelkich nierówności, nieciągłości, zawalcowania i powierzchniowych odwęgleń. Produkcja tego typu wyrobów stalowych jest obecnie w pełni zautomatyzowana, a jedyną rolą człowieka jest nadzorowanie komputerowego systemu produkcji. Do łuszczenia prętów stalowych wykorzystuje się specjalne urządzenia – łuszczarki. Każda tego typu obrabiarka wyposażona jest w wirującą głowicę uzbrojoną w noże z ostrzami z węglików spiekanych. Krok po kroku usuwają one wierzchnią warstwę prętów stalowych, bez znaczącego naruszania ich średnicy. Większość mankamentów zlokalizowana jest bowiem bardzo płytko. Proces łuszczenia nie zmienia właściwości mechanicznych omawianych wyrobów stalowych. W jego wyniku otrzymujemy produkt o równej, estetycznej powierzchni i ściśle określonej średnicy. Jednak nie zawsze świadczy to o wysokiej jakości finalnego wyrobu. Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy naprawdę dobre pręty łuszczone, powinniśmy sprawdzić, czy ich jakość została potwierdzona odpowiednim certyfikatem. Realizując zamówienie w sprawdzonej hurtowni stali, do minimum ograniczamy ryzyko związane z zakupem wadliwego towaru