Mapowanie temperatur to proces wykonywany w wybranych punktach strategicznych pomieszczeń bądź urządzeń, który umożliwia ustalenie prawidłowego rozkładu parametrów temperatury i wilgotności. Specjalista z firmy Iwochem zaznacza, że regularna kontrola mikroklimatu eliminuje ryzyko pogorszenia stanu przechowywanych produktów. Oprócz samego monitorowania temperatury specjaliści zbierają dane, które pozwalają na przeprowadzenie dokładnych analiz.

Mapowanie temperatur – dlaczego jest takie ważne?

Mapowanie temperatur to obowiązek właścicieli hurtowni farmaceutycznych oraz przedsiębiorców, którzy magazynują towary wrażliwe na warunki termiczne. Jak wskazuje ekspert z Iwochem, do realizacji procedury wykorzystuje się termometry o dużej dokładności pomiarowej. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy zastosować liczbę urządzeń dostosowaną do wielkości chłodziarki. W przypadku urządzenia o kubaturze 2 metrów sześciennych zazwyczaj stosuje się aż dziewięć termometrów. Uzyskanie precyzyjnych pomiarów wymaga równomiernego rozmieszczenia sprzętu. Długość procesu mapowania wynosi min. 48 godzin – dopiero po tym czasie można udowodnić, że warunki przechowywania produktów są optymalne.

Proces mapowania temperatur – Dobre Praktyki Dystrybucyjne

Firma Iwochem zapewnia kompleksowe wsparcie w spełnieniu wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Specjaliści rejestrują warunki magazynowania leków i towarów wrażliwych oraz sugerują certyfikowane sposoby na zrealizowanie tych procedur. Po wykonanych pomiarach Zleceniodawca otrzymuje raport zawierający parametry rozkładu temperatury, wykresy mierzonych wielkości, mapę czujników oraz komplet wszystkich zebranych danych. Oprócz tego firma Iwochem dostarcza świadectwo kalibracji czujników. Co więcej, przedsiębiorca może zlecić dodatkowe testy, które weryfikują wpływ różnych czynników na stabilność warunków panujących w danej przestrzeni pracowniczej (lub w określonym urządzeniu).