Obecnie sortowanie odpadów oraz ich recykling są nie tylko modnym trendem, ale i koniecznością. Większość przedsiębiorstw, które zajmują się przeróbką odpadów, musi przerabiać ich coraz więcej. Opakowania plastikowe czy szklane nadają się do recyklingu. Dzięki odzyskowi surowców zmniejsza się konieczność pozyskiwania nowych ich źródeł. Producenci maszyn, które zajmują się obróbką odpadów, są bardzo zadowoleni z tego, że muszą produkować coraz więcej maszyn, bo służy to zarówno im, jak i środowisku

Recykling odpadów

Jako firma produkująca maszyny przemysłowe w swojej ofercie wręcz musieliśmy umieścić maszyny do recyklingu odpadów. Projekt każdego urządzenia, które produkujemy, jest dopracowany ściśle według wymagań klienta. Różne grupy odpadów muszą być przerabiane przez odpowiedni sprzęt. Dlatego zawsze nasze projekty konsultujemy z przedsiębiorstwami, które zajmują się recyklingiem odpadów. Chcemy, aby nasz maszyny ułatwiały i przyspieszały procesy segregacji i przeróbki odpadów. Zawsze staramy się, aby nasze maszyny były wykonane z najwyższą starannością, aby nasi klienci do nas wracali.

Opowiada pracownik firmy Metal-Chem produkującej maszyny przemysłowe. Firma posiada w swojej ofercie linie do recyklingu  tworzyw z PET i HDPE oraz młyny do tworzyw sztucznych.

Linia do recyklingu PET

Wśród odpadów, które trafiają do recyklingu, większość stanowią opakowania typu PET. Linie recyklingowe przerabiają odpady z tworzyw sztucznych na recyklat (surowy granulat, który można dalej przetwarzać). Jedna z linii została zaprojektowana przez specjalistów Metal-Chem do przetwarzania butelek plastikowych (PET). Linie recyklingowe występują w różnych konfiguracjach. Różnice występują w wydajności i zdolnościach oczyszczania recyklatu.  Zaprojektowane i wykonane przez Metal-Chem linie do recyklingu tworzyw sztucznych typu PET, są przeznaczone do oczyszczania recyklatu za pomocą mycia w wodzie. Linia składa się z podajnika taśmowo-progowego, który umożliwia załadunek surowca do młyna rozdrabniającego. Rozdrobniony surowiec jest następnie przekazywany do płukania i odwirowania. Wirówki występują w trzyelementowym zestawie. Z nim zintegrowane są dwie wanny płucząco-segregujące oraz dwa podajniki typu ślimakowego. Cała linia recyklingowa zakończona jest młynem rozdrabniająco-suszącym. Linia do recyklingu butelek PET wyprodukowana przez Metal-Chem nie wymaga usuwania z butelek etykiet, nakrętek i obrączek. To rozwiązanie rzadko spotykane w liniach tego typu.