Messer Polska to przedsiębiorstwo, które wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Messer Group GmbH. Spółka od 1992 roku zajmuje się produkcją i dystrybucją gazów technicznych, specjalnych, spożywczych, medycznych oraz suchego lodu. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej pierwszej grupie produktów. Jakie gazy techniczne znajdziemy w ofercie firmy?

Acetylen i wodór – powszechnie stosowane gazy palne

Acetylen to węglowodór otrzymywany w wyniku reakcji węgliku wapnia z wodą lub pirolizy metanu. Czysty acetylen pozbawiony jest zapachu, jednak nawet drobne zanieczyszczenie związkami siarki i fosforu, nadaje mu dość nieprzyjemną woń. Acetylen jest szeroko stosowany w przemyśle, głównie w zakresie technik gazowo-tlenowych. To gaz o szerokich granicach wybuchowości w powietrzu (2,4%-83% obj.) Najczęściej spotkamy go w palnikach acetylenowo tlenowych, które służą do spawania i cięcia metali. W przemyśle chemicznym acetylen stosowany jest do produkcji tworzyw sztucznych.

Wodór jest najprostszym i najlżejszym pierwiastkiem chemicznym. Nie ma zapachu, smaku, barwy i jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie. W temperaturze pokojowej pierwiastek ten jest mało aktywny chemicznie, ale w temperaturze podwyższonej reaguje z licznymi związkami. Wodór jest gazem palnym. Wykorzystuje się go w przemyśle chemicznym do produkcji chlorowodoru i amoniaku. W branży spożywczej używa się tego pierwiastka do utwardzania tłuszczów (np. margaryn). Podobnie jak acetylen, wodór stosowany jest też w palnikach do cięcia i spawania metali.

Azot, tlen i argon – gazy atmosferyczne

Wbrew pozorom to azot, a nie tlen dominuje w składzie powietrza, którym oddychamy. Zajmuje on aż 78% jego objętości. Azot pozbawiony jest smaku, zapachu i barwy. To gaz nietoksyczny i niepalny i mało reaktywny. Dopiero po ogrzaniu reaguje z tlenem, wodorem i niektórymi metalami. Azot nie podtrzymuje procesów spalania. Wykorzystuje się go do produkcji materiałów wybuchowych, amoniaku, kwasu azotowego oraz do powierzchniowej obróbki metali.

Dzięki 21% zawartości tlenu w powietrzu możliwe jest życie na Ziemi. Gaz ten w temperaturze -183 st. Celsjusza staje się cieczą, a w - 218,9 – ciałem stałym. Tlen jest pierwiastkiem bardzo reaktywnym, dlatego też jest niezbędny w wielu branżach przemysłowych. Trudno wyszczególnić wszystkie zastosowania tego pierwiastka. Według specjalistów z Messer Polska do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • wykorzystanie tlenu w palnikach wodorotlenowych i acetylenowych,
  • wykorzystanie tlenu do świeżenia stali,
  • wykorzystanie tlenu przy produkcji szkła, cementu, tworzyw sztucznych,
  • wykorzystanie tlenu w przemyśle spożywczym i medycznym.

Argon to gaz szlachetny, cięższy od powietrza. Jest bezbarwny, bezwonny, nietoksycznym i obojętny chemicznie. Dlatego też stosowany jest jako gaz ochronny, nawet w bardzo wysokich temperaturach.

Hel i dwutlenek węgla

Hel również nie ma smaku, zapachu ani barwy. Jest pierwiastkiem siedem razy lżejszym od powietrza. Z racji tego, że znajduje się głównie w atmosferze ziemskiej, na potrzeby przemysłu wydobywa się go z gazów ziemnych i rud uranowych. Hel służy do napełniania balonów i, w połączeniu z tlenem, do oddychania pod wodą. Helu używa się również w laboratoriach jako gazu skraplającego oraz do produkcji reklam świetlnych.

Dwutlenek węgla to związek chemiczny składający się atomu węgla i dwóch atomów tlenu. Jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, niepalnym i ma delikatnie kwaśny smak. W przemyśle stosuje się go do produkcji napojów gazowanych, suchego lodu i piwa.