Odlewnictwo jest znaną od tysięcy lat techniką tworzenia pewnych form o pożądanym kształcie, za pomocą rozgrzanego stopu metalu, wosku czy gipsu. Można wyróżnić różne jego metody, takie jak na przykład odlewanie w formach piaskowych, ceramicznych, w formach trwałych, czy odlewanie ciśnieniowe. Wśród nich wyłonić można również metodę traconego wosku. Na czym ona dokładnie polega oraz jakie jest jej zastosowanie? 

Czym jest metoda traconego wosku? 

Metoda traconego wosku znana była już w starożytnym Egipcie, kiedy to najchętniej wykorzystywano ją do odlewania przedmiotów z brązu. Na przestrzeni lat była ona udoskonalana, dlatego jest chętnie stosowana do dziś. Metoda ta składa się z kilku etapów. Jak tłumaczy specjalista z Artystycznej Pracowni Odlewniczej Mirosława Mazurka, przede wszystkim, należy wyrzeźbić w wosku pszczelim odpowiedni kształt formy, jaki chcemy, by uzyskać odlewany przedmiot. Następnie, tak wykonany prototyp, musimy kilkakrotnie pokryć warstwą spreparowanego gipsu lub ogniotrwałą masą. Warto jednak pamiętać, że oba te materiały powinny być odporne na działanie wysokich temperatur. 

Gdy tylko stwardnieje wypełnienie, należy usunąć wosk poprzez ogrzanie formy, na przykład za pomocą gorącej wody. W ten sposób otrzymujemy gotowy prototyp formy, który wystarczy poprzez odpowiednie ciśnienie, wypełnić roztopionym metalem. Warto jednak wspomnieć, że wykonana forma gipsowa może być wykorzystana więcej niż jeden raz. Następnie, usuwamy formę i otrzymany metalowy przedmiot poddajemy kolejnym procesom obróbki, takim jak szlifowanie. 

Zastosowanie metody traconego wosku 

Metoda traconego wosku uznawana jest za jedną z najbardziej precyzyjnych technik w odlewnictwie, dlatego znajduje ona swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Przede wszystkim, mowa o biżuterii, a także skomplikowanych metalowych dekoracji o nietypowych kształtach, takich jak oryginalne ramy od lustra czy świeczniki. Metoda traconego wosku dzięki swej niezwykłej dokładności, stosowana jest również do produkcji różnego rodzaju statuetek, pomników, pucharów, medali, a także płaskorzeźb.