Odlewnictwo to technologia polegająca na zalewaniu odpowiednio przygotowanej formy ciekłym materiałem. Najczęściej jest to stop metali, ale może to być gips lub wosk czy też tworzywa sztuczne. Proces odlewania wiąże się ze sterowaniem procesu krzepnięcia albo tężenia w celu uzyskania wyrobu o właściwej strukturze oraz właściwościach. W zakresie odlewnictwa leżą ponadto przygotowanie form odlewniczych i obróbka odlanych odlewów.

Co warto wiedzieć o odlewnictwie?

Współcześnie odlewnictwo znajduje szerokie zastosowanie. Technologia ta wykorzystywana jest w produkcji części i narzędzie, ale również elementów dekoracyjnych; świec, figurek i rzeźb, żyrandoli czy kinkietów. Odlewnia taka jak Pracownia Odlewnicza Metali Kolorowych Trojak dostarcza produkty i świadczy usługi na rzecz rozmaitych gałęzi przemysłu. Ze względu na rodzaj procesu technologicznego wyróżnić możemy kilka metod odlewania.

Odlewanie paskowe

To jedna z najpopularniejszych metod o wszechstronnym zainteresowaniu. Wykorzystywana jest w technologii produkcji części maszyn oraz akcesoriów. Pozwala bowiem uzyskać precyzyjne efekty przy niskich kosztach.

Odlewanie piaskowe to wieloetapowy proces, który rozpoczyna się od stworzenia formy lub modelu z masy piaskowej wyposażonego w rdzeń odlewniczy. Kolejnym krokiem jest zalanie formy ciekłym materiałem o precyzyjnie określonych właściwościach. Po wyjęciu z formy przedmiot poddawany jest dalszej obróbce w celu nadania ostatecznego kształtu.

Do zalet tej metody zaliczamy przede wszystkim niskie koszty wytwarzania odlewanych elementów, możliwość seryjnego tworzenia obiektów o zróżnicowanym kształcie, wymiarze oraz wadze. Ponadto produkcja przedmiotów w tej technologii przebiega szybko.

Odlewanie skorupowe

Inną metoda odlewnictwa wykorzystującą w tym procesie piasek jest odlewanie skorupowe.

Polega ono na montażu na płycie metalowych wzorców, które rozgrzewane są do temperatury 200 stopni Celsjusza. Następnie na płytę nanosi się mieszankę piasku oraz żywicy termoutwardzalnej, która tworzy twardą skorupę. Po tym całość jest umieszczana na dwie minuty w piecu rozgrzanym do temperatury około 400 stopni Celsjusza. Kolejny krok to zdjęcie skorup, które po sklejeniu klejem żywicznym tworzą formę odlewniczą. Największą zaletą tej metody jest produkcja odlewów o gładkiej powierzchni. Wada to natomiast wysoki koszt materiałów oraz ograniczenie masy odlewu do wagi 100 kilogramów.

Odlewanie ciśnieniowe

Najwydajniejszą i najekonomiczniejszą technologią w zakresie odlewów jest odlewanie ciśnieniowe. Oparte jest ono na wypełnianiu formy poprzez wymuszony ruch metalu, który spowodowany jest ciśnieniem wytworzonym przez ruch tłoka prasującego maszyny odlewniczej.

Metoda ta pozwala uzyskać wysoką jakość powierzchni przedmiotów, a jednocześnie zmniejsza udział wykańczającej obróbki mechanicznej po odlaniu. Zapewnia ponadto wysoką wydajność produkcyjną przez długi okres użytkowania urządzeń.

Co znajdziemy w ofercie odlewni?

Każda firma zajmująca się odlewnictwem oferuje swoim klientom zupełnie inne produkty. Dlatego skupimy się na ofercie wspomnianej już Pracowni Odlewniczej Trojak, w której ofercie znaleźć możemy między innymi wysokiej jakości wyroby sakralne, formy aluminiowe na bombki, elementy oświetlenia, a także podzespoły do zabytkowych samochodów oraz elementy zabytkowych autobusów i wagonów tramwajowych. Przedsiębiorstwo to wykonuje odlewy na indywidualne zamówienie klienta i w zależności od jego oczekiwań mogą być one surowe lub wykończone.