Podjazd jest zazwyczaj jednym z ostatnich elementów zewnętrznych wykończenia przestrzeni wokół domu. W zależności od tego ile jest miejsca do zagospodarowania i jaki styl będzie pasował do tarasu czy elewacji, warto zastanowić się nad ekonomicznym rozwiązaniem wypełnienia podjazdu kruszywem. Różnorodność dostępnych na rynku kolorów, jakości i struktury kamieni daje duże możliwości. Od specjalistów z Mielenko Kopalnia Surowców Mineralnych dowiemy się więcej na ten temat.   

Rodzaje kruszyw i warstwy podjazdu       

Opisywany w tym artykule skalny materiał sypki ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie domów, ale także dróg czy dekoracji ogrodów. Planując wysypanie kamienia w celu stworzenia podjazdu, należy wiedzieć jakich materiałów można użyć i jakiego dodatkowego wzmocnienia potrzebuje kruszywo. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre materiały wymagają szczególnej dbałości i pielęgnacji, inne natomiast po instalacji wymagają jedynie ponownego wypełnienia. Niezwykle ważne są też kwestie estetyczne i wytrzymałość materiału. 

Praktycznym i przynoszącym trwałe rezultaty rozwiązaniem jest połączenie kilku rodzajów kamienia. W ten sposób stworzona powierzchnia będzie bardziej wytrzymała i odporna na nadmierne rozsypywanie.   

Rozpoczynając od dolnej warstwy, która powinna spoczywać na wcześniej zainstalowanej geowłókninie, zaleca się wyłożenie jej dość grubą, około 20-centymetrową warstwą tłuczenia. Jest to materiał o większych rozmiarach, odpowiedni do nadania podestowi stabilności. Wśród wielu wersji tłuczeń pojawia się najczęściej w formie kruszywa o ciągłym uziarnieniu różnej wielkości. Jest to kruszywo mineralne, łamane ze skały.        

Jedną z możliwości wysypania kolejnej warstwy może być żwir lub zależnie od upodobań grys. Oba materiały należą do grupy kruszywa mineralnego. Druga warstwa mająca około 10 centymetrów powinna również być wypełniona konkretnymi kawałkami kruszywa. Większość odmian żwiru będzie odpowiednia. Nie zaleca się jedynie wykładania środkowej warstwy żwirem rzecznym, ponieważ kamień ten jest zaokrąglony.  

Trzecia, zewnętrzna warstwa podjazdu może być wykonana z drobnego żwiru lub miału kamiennego. Jest ona najcieńsza i ma około 5 cm. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się upewnić czy wybrany przez kupującego materiał jest odporny na miażdżenie i nie, czy ulega szybkiemu zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych.         

Gdzie kupić kruszywo na podjazd  

Sprzedawcy kruszyw w swojej ofercie mają też serwis transportowy i doradztwo. Jednym z takich przedsiębiorstw jest firma Mielenko Kopalnia Surowców Mineralnych. Działa ona między innymi na terenie województwa śląskiego i opolskiego z siedzibą w Orzeszu. Zajmuje się sprzedażą kruszyw budowlanych, sprzedażą kamienia i ziemi. Na życzenie klienta wykonuje usługi transportowe. 

Najlepiej wybrać sprzedawcę, który może zarówno profesjonalnie doradzić w doborze odpowiedniego materiału, jak i dostarczyć kruszywo na miejsce. Dzięki temu klient nie będzie musiał dodatkowo poszukiwać transportu dla zakupionego materiału. Rozsądnie jest też upewnić się, że sposób transportu jest dostosowany do przewożonego ciężaru i potwierdzić termin dowozu.

Kruszywa do budowy i nie tylko

Mielenko Kopalnia Surowców Mineralnych specjalizuje się w wydobyciu i przetwarzaniu surowców mineralnych oraz kruszyw. Oferuje szeroką gamę produktów zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych. W ofercie firmy znajdują się kruszywa drogowe i budowlane, kruszywa do produkcji betonu, piasek i żwir płukany. W asortymencie Mielenko Kopalnia Surowców Mineralnych można znaleźć także kamienne otoczaki, pospółkę, ziemię do ogrodu, kruszywa do betonu oraz piaski i żwiry suszone. Firma sprzedaje także kruszywa suszone, które doskonale sprawdzają się w różnorodnych zastosowaniach.