Sterowanie i kontrola procesów technologicznych opiera się na zaawansowanych systemach informatycznych. Takim też jest oprogramowanie SCADA, które można modyfikować w zależności od specyfiki prowadzonej działalności. Przydaje się one między innymi w zakładach wytwarzających energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Zarówno projektowaniem, jak i implementacją systemów SCADA dla farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, zajmuje się renomowane przedsiębiorstwo Mikronika.

Specyfika systemu SCADA

Troska o klimat skłania kraje do inwestycji w systemy wytwarzania energii odnawialnej. Aby poszczególne zakłady funkcjonowały w sposób optymalny, konieczna jest implementacja odpowiedniego narzędzia monitorującego i sterującego. Dużą przejrzystość kluczowych procesów zapewnia bez dwóch zdań oprogramowanie SCADA, które zwykle stosuje się w połączeniu ze sterownikami logicznymi, a także zdalnymi jednostkami terminali.

System SCADA pozwala na lokalne bądź zdalne kontrolowanie operacji, wchodząc w  bezpośrednią interakcję z poszczególnymi komponentami wyposażenia zakładu. Jako rozbudowane narzędzie informatyczne gromadzi, monitoruje, a ponadto przetwarza dane pochodzące z wszelkich urządzeń pomiarowych bądź wykonawczych. Co więcej, system wizualizuje w czasie rzeczywistym procesy technologiczne, dzięki czemu operator może w porę zareagować na kryzysową sytuację. Wieloletnie doświadczenie w branży, wykwalifikowana kadra, własna baza sprzętowa-wszystko to sprawia, że jesteśmy zaprojektować ergonomiczną aplikację zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klientów. Funkcjonalność systemu zawsze dostosujemy do wielkości obiektu, zapewniając interesantom profesjonalne doradztwo i wsparcie eksploatacyjne

-podkreśla przedstawiciel przedsiębiorstwa Mikronika, które specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań dla automatyki przemysłowej.

System SCADA jako ułatwienie codziennej pracy

Zastosowanie systemu SCADA w sektorze OZE przynosi znacznie więcej korzyści, niż można przypuszczać. Łącząc elementy infrastruktury w jedną całość, w dużym stopniu ułatwia automatyczne sterowanie rozproszonymi modułami, co sprzyja szybszej lokalizacji, likwidacji oraz ograniczeniu zasięgu ewentualnych awarii.  Aplikacja na bieżąco monitoruje też obciążenie pracy sieci, a w razie konieczności dokona jej rekonfiguracji, aby zapewnić stabilność układu. System SCADA, który doskonale wpisuje się w ideę industrialnej cyfryzacji, stanowi poza tym gwarancję optymalnej komunikacji z podmiotami odpowiedzialnym za czynności nadzorcze. Udostępnione przez narzędzie informatyczne dane pozwalają zaś podnieść wydajność kluczowych procesów, a te mogą być wykorzystywane do wprowadzenia długofalowych zmian w funkcjonowaniu zakładu. Tym samym SCADA bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów operacyjnych.