Instalacje gazów medycznych, a dokładniej mówiąc – systemy rurociągowe do gazów medycznych muszą być wykonane zgodnie z normami oraz zasadami obejmującymi produkty medyczne. Aby zaprojektować i zamontować instalacje gazów medycznych, trzeba bardzo dobrze orientować się w tej wąskiej dziedzinie. Nawet niewielki błąd projektowy, bądź wykonawczy może odbić się na zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Dlatego warto wybrać firmę WK Wiesław Kożybski Obsługa Techniczna Obiektów, która od wielu lat zajmuje się obsługą techniczną szpitali.

Dlaczego instalację gazów medycznych powinien wykonać specjalista?

Projektowanie i wykonanie systemu rurociągowego do gazów medycznych nie może być realizowane przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji. Trzeba pamiętać o tym, że instalacja gazów medycznych musi podlegać takim normom, jak każdy inny produkt medyczny. Nie może ona być wykonywana przez pierwszą lepszą „złotą rączkę” bez odpowiedniego przeszkolenia. Jeśli dojdzie do wypadku z udziałem pacjenta, w którym zostanie on narażony na utratę zdrowia lub życia, pojawią się spore kłopoty. Zazwyczaj w takich sytuacjach poszukiwani są winni, kontroluje się certyfikaty, sprawdzana jest również jakość produktu oraz profesjonalizm wykonania. 

W sprawie wykonania instalacji gazów medycznych warto zwrócić się do firmy „WK” Wiesław Kożybski z siedzibą w Szczecinie. Jest to firma z dwudziestoletnim doświadczeniem. Obecnie zajmuje się głównie obsługą techniczną instalacji w szpitalach oraz obiektach służby zdrowia. Wykwalifikowany zespół tworzy sprawne i w pełni funkcjonalne instalacje. Dokonuje również przeglądów i napraw. Fachowcy starają się działać szybko, mając na uwadze potrzebę spokoju pacjentów znajdujących się w szpitalach. 

Dodatkowe czynności wykonywane przy instalacji gazów medycznych

Codzienne użytkowanie systemu rurociągowego gazów medycznych musi być oczywiście zgodne z zasadami bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba wybrać osobę odpowiedzialną za zarządzanie instalacją gazów medycznych oraz podejmującą decyzje o wezwaniu pomocy w przypadku o ewentualnej usterki systemu. Jednak ważne jest również, aby instalacja była poddawana zabiegom konserwacji zapobiegawczej przez dobrze wykwalifikowanych fachowców. Istotną sprawą jest przygotowanie harmonogramu, który będzie zawierał informacje o przeglądach komponentów systemu rurociągowego gazów medycznych.

W harmonogramie powinny się także znaleźć wytyczne mówiące o czynnościach, które pracownicy szpitala będą mogli wykonać w celu usprawnienia pracy instalacji. Muszą być tutaj również zawarte działania, które powinna wykonać wyspecjalizowana firma. Mowa tu chociażby o przeglądach technicznych systemu, podczas których przeprowadza się próby z udziałem specjalistycznych urządzeń. Bardzo ważny jest uzyskany odczyt informujący o takich danych jak: wydajność systemu, jakość gazu oraz szczelność instalacji.