Procesy technologiczne stosowane w oczyszczalniach, ale także w wielu zakładach przemysłowych związane są z występowaniem różnego rodzaju nieprzyjemnych zapachów, które powinny zostać usunięte. Wykorzystując nowoczesne filtry węglowe od firmy Moton Filtry w Warszawie na liniach produkcyjnych, można bezpiecznie oczyścić środowisko z wielu szkodliwych substancji, w tym także odoru. Zobaczmy, jak działają węglowe filtry antyodorowe!

Z czego otrzymuje się węgiel aktywny do produkcji filtrów węglowych?

W układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, instalacjach przemysłowych wielu firm, zalecany jest montaż filtrów z węglem aktywowanym celem dezodoryzacji powietrza. Jak informuje nas ekspert z firmy Moton Filtry w Warszawie

Węgiel aktywowany jest cenionym materiałem filtracyjnym. Wynika to z jego zdolności oczyszczania zarówno powietrza, jak i wody. Usuwa z nich opary rozpuszczalników, związki organiczne, dioksyny, chlorki i jego pochodne, a także metale ciężkie, zanieczyszczenia stałe. Produkowany jest z węgla drzewnego na jeden z dwóch sposobów aktywowania wspomnianego surowca. Może to być albo aktywacja chemiczna (z dodatkiem kwasu fosforowego czy też chlorku cynku), albo termiczna.
Mowa tu, chociażby o branżach opartych na przetwarzaniu środków biologicznych, przemyśle farmaceutycznym, czy instalacjach lakierniczych. Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów jest w nich konieczna, gdyż w trakcie wielu procesów chemicznych wydziela się odór – nie musi to być wcale oczyszczalnia ścieków. W zależności od metody wytwarzania węgla aktywowanego otrzymuje się węgiel aktywny o różnej strukturze. W pierwszym przypadku będzie to węgiel z dużymi makroporami stosowany do cieczy. W wyniku aktywacji termicznej uzyska się węgiel o małych średnicach porów w postaci mezo i mikroporów, używany w oczyszczaniu gazów.

Jak działają antyodorowe filtry węglowe?

Działanie antyodorowych filtrów węglowych oparte jest na zjawisku adsorpcji głównie fizycznej – wiązania cząsteczek na powierzchni substancji. Wszelkie zanieczyszczenia można by rzec „przyklejają się” do powierzchni węgla aktywnego, uwalniając powietrze ze związków organicznych. Firma Moton w Warszawie od 2010 oferuje najwyższej klasy rozwiązania filtrujące, w tym również filtry z wkładami węglowymi do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Montowane są one zwykle na włazach prowadzących do zbiorników z zanieczyszczeniami lub odpowietrzeniach.