Kominek w domu to nie tylko element aranżacji, ale też urządzenie grzewcze. Wykorzystanie odpowiednich gatunków drewna kominkowego pozwala uzyskać satysfakcjonującą wydajność energetyczną, co z kolei przekłada się na ekologiczne ogrzanie części budynku. Przy zakupie takiego materiału opałowego należy jednak mieć na uwadze jego parametry. Jakie z nich są najważniejsze?

Czym powinno wyróżniać się dobre drewno kominkowe?

Palenie drewnem w domowym kominku ma wiele zalet. To ekologiczne paliwo, które zapewnia jednocześnie odpowiednią ilość energii cieplnej, a także niepowtarzalny klimat we wnętrzu np. salonu. Kluczowym elementem jest jednak w tym wypadku drewno, jakiego użyjemy w kominku. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na właściwą wartość opałową poszczególnych gatunków. Im wyższa, tym wydajniejsze drewno kominkowe, a jego kawałki określane jako szczapy, będą palić się przez dłuższy czas i oddawać sporo ciepła.

Kaloryczność tego typu drewna uzależniona jest od jego twardości. To kolejny z parametrów jaki powinniśmy mieć na uwadze przy wyborze odpowiedniego opału do kominka. Wybierając sprawdzone źródło drewna kominkowego, takie jak np. firma Łamacz z Cieszyna, otrzymujemy materiał nie tylko twardy, ale i suchy, którego szczapy charakteryzują się bardzo małą zawartością kory. Ma to pozytywny wpływ na wydajność energetyczną, co z kolei przekłada się na oszczędności związane z paleniem wysokiej jakości drewnem kominkowym. Jakie jego gatunki są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych?

Jaki gatunek drewna kominkowego wybrać?

Jeśli poszukujemy drewna kominkowego o bardzo dobrej właściwej wartości opałowej, która zagwarantuje długi czas spalania, postawmy na grab. Jest to odmiana o najlepszych parametrach pod kątem wykorzystania jej właśnie w domowych kominkach. Jedynym mankamentem takiego drewna jest niezbyt efektowny płomień. Jeżeli więc walory estetyczne liczą się dla nas najbardziej, lepszym wyborem będzie brzoza. Kompromis między tymi dwiema odmianami to natomiast buk i dąb.

Do palenia w kominku sprawdzają się najlepiej drzewa liściaste. Gatunki iglaste, choć z pewnością zapewniają widowiskowe spalanie, pozostają niepożądane ze względu na duże ilości dymu i sadzy, jakie wydzielają. Drewno kominkowe, niezależnie od odmiany, powinno być suche. W odpowiednich warunkach przechowywane jest ono w tartakach, które pozostają jednocześnie najlepszym źródłem pozyskiwania takiego opału. Dobrym wyborem będzie także zakup drewna kominkowego w większych ilościach, co przekłada się na korzystniejszą jego cenę.

Sprawdzony dostawca opału

Firma Łamacz to dostawca drewna kominkowego i opałowego. Specjalizuje się w produkcji oraz sprzedaży drewna opałowego, które jest pozyskiwane z Polskich Lasów Państwowych. Firma oferuje różnego rodzaju rodzaje drewna, takie jak dąb, buk, jesion czy sosna, co pozwala na dobranie odpowiedniej jakości drewna do indywidualnych potrzeb klienta. Przedsiębiorstwo Łamacz dba o jakość swoich produktów oraz zadowolenie klientów, dlatego oferuje konkurencyjne ceny oraz szybką i terminową dostawę zamówionych towarów.