Przewożenie różnego rodzaju ładunków bardzo często odbywa się z wykorzystaniem palet. Umożliwiają one bezpieczne transportowanie nawet ciężkich towarów, a poszczególne modele wykorzystywane są nawet kilka czy kilkanaście razy bez konieczności ich naprawy lub wymiany. Jednym z ważniejszych typów takich konstrukcji są palety fitosanitarne. Zobacz, w jaki sposób wybrać te najwyższej jakości!

Z jakich materiałów wykonuje się palety fitosanitarne?

Podstawowym surowcem do tworzenia wspomnianych stelaży pod rozmaite ładunki jest drewno. Ważne jest jednak, by uzyskać jego pożądane parametry – w ten sposób każdy z elementów z powodzeniem wytrzyma spore obciążenie podczas realizacji transportu z jego użyciem. W przypadku palet fitosanitarnych naturalny materiał poddaje się odpowiednim procesom obróbczym. Przygotowanie polega na przeprowadzeniu fumigacji, czyli ograniczeniu wilgotności drewnianej konstrukcji poprzez suszenie w wysokiej temperaturze – najczęściej powyżej 56 stopni Celsjusza przez ponad 30 minut.

Należy także przy tym wspomnieć o samym surowcu do produkcji takich palet. Drewno przeznaczone do tego musi być bowiem pozbawione kory. Warto na to zwrócić uwagę – spełnienie wszystkich wymogów skutkuje znakiem IPPC oznaczającym zgodność wyrobu z certyfikatem o tej właśnie nazwie. To podstawowe kryterium, pod którego kątem trzeba wybierać palety fitosanitarne. Jeśli mają być one wykorzystywane wielokrotnie, niezbędne jest zasięgnięcie informacji od producenta na temat możliwości w tym zakresie.

Dlaczego palety fitosanitarne muszą być wykonane zgodnie z wymogami?

Przy zakupie wspomnianych konstrukcji drewnianych bez odpowiedniego certyfikatu lub przygotowanych z niewłaściwych materiałów, problemem staje się dostarczenie znajdujących się na nich ładunków do krajów, gdzie palety poddaje się kontroli pod kątem zgodności z certyfikatem IPPC. Jego brak może skutkować nawet cofnięciem towaru do nadawcy, a tym samym wiązać się ze sporymi stratami. Z tego względu palety fitosanitarne należy kupować jedynie ze sprawdzonego źródła – np. z zakładu Drewmet z siedzibą w Chynowie.

Drewniane konstrukcje wykonane zgodnie ze standardem ISPM 15 trzeba również dobierać pod kątem ich maksymalnego obciążenia oraz wspomnianej już możliwości ponownego wykorzystania. Warto sprawdzić, czy ich producent ma własne komory suszarnicze, w których realizuje proces fumigacji. Takie zakłady na życzenie klienta wystawiają specjalny certyfikat potwierdzający właściwe przygotowanie specjalistycznych palet. Dodatkowym atutem sprzedawcy będzie też w tym wypadku Świadectwo Fitosanitarne potwierdzające spełnienie wymagań ISPM 15.