Czy wiesz, że proces dostarczania węgla do palenisk przemysłowych, wymaga zastosowania specjalistycznego układu nawęglania elektrowni? Warto zaznaczyć, że układ ten składa się z kilku specjalistycznych urządzeń  i instalacji – bardzo ważną funkcję pełni w nim podajnik ślimakowy. Przeczytaj, jakie dokładnie zadania są przypisane temu elementowi i dowiedz się czym warto kierować się przy wyborze producenta tej części.

Kilka słów o podajnikach ślimakowych

Podajnik ślimakowy – nazywany także przenośnikiem retortowym, podajnikiem śrubowym, transporterem ślimakowym lub żmijką – jest elementem, wykorzystywanym do przenoszenia różnego rodzaju materiałów sypkich przy pomocy śruby, która znajduje się i obraca wewnątrz koryta. Podajnik ślimakowy znajduje więc zastosowanie w wielu branżach (np. w rolnictwie, w przemyśle spożywczym, zakładach recyklingowych), niemniej jednak szczególną rolę pełni on w elektrowniach, zasilanych na węgiel. Konieczne jest tam bowiem praktycznie nieprzerwane podawanie węgla do pieców. W związku z tym, niezmiernie ważne jest to, by element sprawnie  funkcjonował, nie sprawiając żadnych problemów.

Rola podajników ślimakowych w elektrowniach ciepła

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie elektrowni bez podajników ślimakowych. Bardzo ważną cechą tego elementu jest to, że pionowe podajniki są w stanie transportować materiał nawet na wysokość kilkunastu – dwudziestu metrów. Warto dodać, że takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne dla branży elektrociepłowniczej, bowiem pozwala ono na maksymalną efektywność, przy poświęceniu minimum przemysłowej przestrzeni.

Czym kierować się przy wyborze producenta części?

Zakup podajnika ślimakowego jest dużą inwestycją dla przedsiębiorcy. W związku z tym, ważne jest, aby zamówiony element był produktem wysokiej jakości – powinien bowiem bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Warto więc dokładnie przeanalizować ofertę producentów tej części i wybrać najbardziej profesjonalną spośród dostępnych. Co jest ważne? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • doświadczenie w branży,
  • posiadanie przez producenta certyfikatu, potwierdzającego wysoką jakość produktów,
  • opinie innych klientów,
  • cenę – powinna być ona adekwatna do jakości,
  • wykształcony personel.

Rekomendowanym przedsiębiorstwem, które od 1993 roku zajmuje się produkcją części zamiennych dla przemysłu energetycznego, ciepłowniczego, chemicznego i elektrociepłowniczego jest Zakład Produkcyjno Handlowy – Rolling. Firma wyróżnia się profesjonalizmem, dbałością o klienta oraz terminowością wykonania zleceń.