Z roku na rok powstaje coraz więcej wszelkiego rodzaju zakładów przemysłowych. Rzadko zastanawiamy się, jak powstają i jakie technologie umożliwiają nam prowadzenie produkcji na takim poziomie, jaki mamy obecnie. Cięcie plazmą to proces ciecia metali za pomocą łuku plazmowego. Jest to jedna z metod stosowana szeroko przy wykonywaniu instalacji przemysłowych na szeroką skalę. To niezawodny sposób cięcia stali i aluminium. Jak przebiega i na czym polega? Zapraszam do lektury.

Ze względu na rosnące zainteresowanie Polaków prowadzeniem własnego biznesu na szeroką skalę, powstaje coraz więcej firm, którym można zlecić cały proces powstawania zakładów przemysłowych. Jest to tak skomplikowany proces, że warto oddać się w ręce specjalistów, którzy z zegarmistrzowską dokładnością zajmą się wszystkimi instalacjami tak, by produkcja przebiegała bez zakłóceń i w bezpiecznych warunkach. Firmą, która prowadzi całe procesy projektowania, wykonania i rozruchu instalacji przemysłowych  jest Allia sp. z o.o.

Mało kto zastanawia się jednak nad tym, co się dzieje na zapleczu takich inwestycji i jakie procesy pomagają tym firmom w wykonywaniu swojej pracy. Cała armia ludzi- projektantów, instalatorów, wykonawców, technologów, wszelkiej maści specjalistów trudzi się, abyśmy mogli niebawem rozpocząć produkcję. Jednym z ciekawych procesów wykorzystywanych chętnie przy produkcji i podczas wykonywania takich specjalistycznych inwestycji jest cięcie plazmą.

Co to jest plazma?

Nazwana jest enigmatycznie czwartym stanem skupienia. W swojej strukturze przypomina gaz, jest to jednak zjonizowana forma materii. Od samego gazu różni się jednak stopniem jonizacji- plazma zawiera więcej dodatnio lub ujemnie naładowanych cząstek. Przewodzi ona prąd elektryczny i jej opór zmniejsza się, kiedy wzrasta temperatura. Kiedy natężenie prądu, który przez nią przepływa, osiąga odpowiedni poziom, plazma zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła.

Jak przebiega ciecie plazmowe?

Ten rodzaj cięcia może być wykorzystane przy produkcji wszelkiego rodzaju materiałów przewodzących prąd – między innymi stali czarnej, nierdzewnej oraz aluminium. Jeśli źródło plazmy ma niską moc – na przykład w ręcznych systemach plazmowych- można nią rozcinać blachy grubości do 75 mm. Jeśli natomiast dysponujemy w jeszcze bardziej specjalistyczny sprzęt, możemy przecinać grubości nawet do 150 mm. Do tego potrzebujemy zaawansowanych systemów wysokoamperażowych. Co ciekawe, technologia ta pozwala nawet na cięcie zardzewiałych, wcześniej pomalowanych czy brudnych powierzchni. Plazma tnie nie tylko blachy, ale też kształtowniki, pokaźnych rozmiarów rury czy siatki.

Jak tnie plazma?

Palnik plazmowy umożliwia wykonanie różnego typu cięcia. Od prostych krawędzi (ciecie podstawowe), przez pochyłe krawędzie (ukosowanie), cięcie szablonowe, (gdzie wbijamy się w środku elementu, a następnie prowadzimy palnik wzdłuż szablonu), aż po żłobienie, cięcie kilku blach jednocześnie, a nawet cięcie zmechanizowane. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że plazma osiąga temperaturę kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza i po prostu przetapia i przedmuchuje metal.