Elektrodrążenie, to rodzaj niezwykle precyzyjnej obróbki ubytkowej. Proces ten polega na wywołaniu erozji materiału poddawanego obróbce przy pomocy impulsowego wyładowania elektrycznego, powstałego między dwiema elektrodami, z których jedna jest narzędziem, a druga obrabianym metalem. Do czego wykorzystuje się proces elektrodrążenia? Czym różni się elektrodrążenie wgłębne od drutowego? Odpowiedź na te i inne pytania w poniższym artykule.

Do czego wykorzystuje się proces elektrodrążenia?

Elektrodrążenie, zwane tez obróbką elektroerozyjną, wykorzystuje się w sytuacjach, gdy uzyskanie konkretnych parametrów produktu za pomocą mniej skomplikowanych metod obróbki nie jest wystarczające. W procesie elektrodrążenia wymagany kształt nadawany jest w wyniku działania bardzo wysokiej temperatury o zakresie 6000-50000°C oraz pola elektrycznego. Dzięki elektrodrążeniu wykonuje się produkty o skomplikowanej budowie, dlatego też elektrodrążenie znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach związanych z przemysłem ciężkim, lotniczym, energetycznym, motoryzacyjnym oraz medycznym. Jak podkreśla specjalista z przedsiębiorstwa handlowo-usługowego Gazat, które zajmuje się wykonywaniem usług z zakresu drążenia metali:

Elektrodrążenie jest bardzo uniwersalnym procesem, oprócz możliwości obróbki skomplikowanych fragmentów wykorzystuje się je również do regeneracji narzędzi oraz tworzenia różnych form wtryskowych, kół zębatych oraz matryc.

Jedynym minusem tego procesu może być jego długość i skomplikowany przebieg. Dlatego też , przy produkcji mniej zaawansowanych części, korzysta się z bardziej klasycznych metod, takich jak obróbka skrawaniem.

Jaka jest różnica między elektrodrążeniem wgłębnym, a drutowym?

Elektrodrążenie wgłębne oraz drutowe to najczęściej stosowane metody obróbki z użyciem technologii elektroerozyjnej. Elektrodrążenie wgłębne wykorzystuje się zazwyczaj do obróbki trudnoskrawalnych materiałów oraz do tworzenia wysoce wyspecjalizowanych części urządzeń oraz maszyn. Dzięki tej metodzie można uzyskać wklęsłe i bardzo skomplikowane kształty. Do przeprowadzenia procesu elektrodrążenia wgłębnego używa się elektrod grafitowych lub miedzianych.

Drugi rodzaj elektrodrążenia, nazywany drutowym polega na niezwykle precyzyjnej wycince elementów z materiałów o już zaprogramowanych obwodach. W ten sposób można ciąć materiały o bardzo dużej twardości, a cały proces ten przebiega z użyciem elektrody drutowej. Ten rodzaj elektrodrążenia swoje zastosowanie znajduje między innymi do wykonywania narzędzi skrawających, tnących czy też elementów tzw. zastosowania specjalnego.