Jednym z podstawowych elementów wyposażenia wielu sklepów, aptek i firm produkcyjnych jest waga elektroniczna. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów wag, niezależnie jednak, na jaki model się zdecydujesz, musisz pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami waga musi zostać poddana legalizacji. Na czym polega ta usługa i dlaczego jest tak istotna?

Obowiązek legalizacji wag

W wielu dziedzinach gospodarki wykorzystuje się wagi i inne urządzenia pomiarowe. Muszą być one odpowiednio skalibrowane, ponieważ precyzyjne pomiary mają ogromne znaczenie. Właśnie dlatego, zgodnie z polskim prawem urządzenia te muszą przejść proces legalizacji, czyli pomiarów dokładności i uzyskać zaświadczenie potwierdzające, że dane urządzenie dokonuje pomiaru z precyzją podaną na tabliczce znamionowej oraz spełnia wymagania metrologiczne. Dokument ten wydawany jest przez Główny Urząd Miar oraz uprawnione do tego firmy, takie jak Wagotronik. Obowiązek legalizacji wag ma na calu wykluczenie oszustw i niedokładności podczas ważenia. Legalizacja wag wymagana jest przede wszystkim w obszarach takich jak:

  • handel;
  • ochrona życia, zdrowia i środowiska;
  • ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego;
  • ochrona praw konsumenta;
  • kontrola celna.

Wagi posiadające legalizację wymagane są także podczas poboru podatków, opłat i należności budżetowych, przy wyznaczaniu upustów, wynagrodzeń, kar umownych i odszkodowań, a także przy ustalaniu i pobieraniu przybliżonych należności oraz świadczeń.

Jak długo ważna jest legalizacja przyrządów pomiarowych?

Legalizację przyrządów pomiarowych przeprowadza się w różnych sytuacjach, dlatego wyróżniamy jej następujące rodzaje:

  • legalizacja pierwotna wag – wykonywana jest przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu lub użytkowania,
  • legalizacja jednostkowa – legalizacja pierwotna dla przyrządu wyprodukowanego z myślą o określonym zastosowaniu,
  • legalizacja ponowna – wykonywana po ponownym wprowadzeniu urządzenia do obrotu lub użytkowania (np. po naprawie urządzenia).

Urządzenia pomiarowe o przeznaczeniu innym niż domowe muszą posiadać legalizację pierwotną. Sprawdzić to możesz na podstawie oznaczenia na wadze elektronicznej i znaku metrologicznego. Na urządzenia po legalizacji znajdują się także informacje klasie dokładności wag, roku produkcji urządzenia i jednostce notyfikacyjnej.

Zgodnie z rozporządzeniem z 2019 r. atesty wystawione przed datą 26.04.2019 są ważne przez 3 lata bez ostatniego miesiąca, natomiast wagi zalegalizowane po tej dacie muszą przechodzić ponowną legalizację co 2 lata.

Co grozi za brak legalizacji?

Dokładność urządzeń pomiarowych jest istotna nie tylko dla przedsiębiorców i klientów firmy, ale też z perspektywy obowiązującego prawa. Korzystanie z wagi bez legalizacji w obszarach, w których zaświadczenie to jest wymagane, traktowane jest jako złamanie prawa i podlega karze – najczęściej jest to mandat w wysokości od 50 do 500 zł, jednak kwota ta zależy przede wszystkim od rodzaju wagi, czasu, jaki upłynął od ostatniej legalizacji oraz indywidualnej decyzji urzędnika.