Metalowe elementy możemy znaleźć niemal wszędzie. Stanowią nie tylko część wyposażenia i maszyn, ale wspólnie tworzą elementy konstrukcyjne. Aby metalowe elementy mogły funkcjonować, muszą mieć odpowiedni kształt, wielkość i wytrzymałość. W przypadku mniejszych elementów nadanie im odpowiedniego kształtu i rozmiaru zwykle nie stanowi problemu. Jednak gdy element jest duży, sytuacja się zmienia. Następnie musi zostać przetworzony przez profesjonalny sprzęt. Dzięki nowoczesnej technologii i coraz nowocześniejszym rozwiązaniom możemy korzystać z różnorodnych opcji obróbki metalu.

Obróbka metali

Obróbka metali polega na dowolnej zmianie właściwości określonego metalu. To ogół procesów technologicznych, które mają na celu zmianę wymiarów, kształtów lub właściwości fizycznych i chemicznych metali. Możemy rozróżnić obróbkę metali: mechaniczną skrawaniem, cieplną, plastyczną, chemiczną oraz cieplno-chemiczną. Obróbka metali od lat jest nieustannie udoskonalana. Dzieje się to za sprawą maszyn sterowanych numerycznie CNC, a także rozwijającemu się przemysłowi narzędziowemu.

Obróbka mechaniczna, czyli skrawanie

Ten rodzaj obróbki skrawaniem metalu pozwala na obróbkę dowolnego materiału przy użyciu odpowiednich narzędzi. W ten sposób możemy uzyskać wymagany rozmiar i kształt wybranego obiektu. Cięcie materiałów obejmuje: frezowanie, szlifowanie i toczenie metali.

Obróbka cieplna

Zadaniem obróbki cieplnej jest, aby metal bez żadnych innych środków wytrzymywał wysokie temperatury. Obróbka cieplna obejmuje: stabilizację, hartowanie i wyżarzanie. Zastosujemy obróbkę cieplną, aby zmienić właściwości stali.

Obróbka plastyczna

Odkształcenie plastyczne metali polega głównie na zmianie struktury, gładkości i właściwości użytkowych materiału. Do najpopularniejszych wyrobów z tworzyw sztucznych należą: toczenie, kucie i gięcie. Warto wspomnieć, że zarówno ciepło, jak i zimno mogą być przetwarzane z tworzyw sztucznych.

Obróbka chemiczna i obróbka cieplno-chemiczna

Zadaniem obróbki cieplno-chemicznej jest poddawanie wybranych materiałów działaniu wysokich temperatur z użyciem związków chemicznych. Celem jest uzyskanie pożądanego efektu. Kiedy stosujemy ten zabieg? Zwłaszcza, gdy zamierzamy uzyskać lepszą odporność na metal. Obróbka termochemiczna metali obejmuje nasiarczanie i nakrzemowanie.

W Warszawie te i inne usługi świadczy firma Janusza Podniesińskiego.