W firmach produkcyjnych i przemysłowych zauważalne jest dążenie do racjonalizacji procesu. Poszukiwane są coraz nowsze i bardziej wydajne rozwiązania, które mają na celu wytworzenie precyzyjnych produktów, dbając jednocześnie o usprawnienie pracy i minimalizację kosztów produkcji. Jednym z rozwiązań jest obróbka CNC, zwana także obróbką skrawaniem. Co to jest obróbka CNC i jakie ma zastosowania?

Podstawy obróbki CNC

Obróbka CNC to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W swoim działaniu obróbka CNC bazuje na zaawansowanych technologicznie urządzeniach wyposażonych w mikrokomputer i sterowanych komputerowo. Pozwala to na wykonanie pracy z niezwykłą dokładnością. Jest to ważne szczególnie wówczas, gdy zamówione części muszą być zrobione według ściśle określonej dokumentacji. Zastosowanie obróbki CNC pozwala na uzyskanie dokładnie takiego efektu finalnego, kształtu czy wielkości, jaki był wymagany.

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Wykorzystanie sterowania komputerowego powoduje, że obróbka skrawaniem CNC pozwala na dużo więcej niż tylko wycinanie poszczególnych kształtów. Dzięki tej technice skrawane są również krawędzie, co powoduje wygładzenie ich faktury. Metoda umożliwia obrabianie płaszczyzn, uzębień, kanalików czy powierzchni kształtowych. Proces można podzielić na trzy etapy: stworzenie projektu na komputerze, przetworzenie projektu na postać planu sterowania narzędziami, obróbka konkretnego tworzywa. Obróbka CNC dzieli się ona na frezowanie i toczenie. Do frezowania zalicza się obróbkę pionową, natomiast do toczenia podstawia się raczej elementy cylindryczne. Toczenie CNC pozwala na obróbkę skomplikowanych kształtów, a nawet detali, które nie przekraczają kilku milimetrów. Skrawanie pozwala na wiercenie, planowanie, szlifowanie czy grawerowanie. Nadaje się do metalu, ale również do drewna, tworzyw sztucznych, a nawet kamienia. Obróbka skrawaniem CNC pozwala na wykonywanie powtarzalnych detali. Toczenie i frezowanie umożliwia także minimalizację strat materiału.

Obróbka skrawaniem CNC, dzięki połączeniu niezwykłej precyzji maszyn z nowoczesnym układem sterowania pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnego obrobienia materiałów. Aspekt ten sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących swoje usługi w tym zakresie. Ma to dobry wpływ na konkurencyjność. Należy jednak uważać i przy wyborze nie kierować się tylko ceną usługi. Ważne jest doświadczenie firmy i posiadany park maszynowy.