Piaskowanie metalu zostało opatentowane przez Benjamina Tilghmana 18 października 1870 roku. Jest ono procesem technologicznym, który polega na czyszczeniu i kształtowaniu powierzchni strumieniem sprężonego powietrza z dodatkiem twardych cząsteczek. Jego głównym zadaniem jest niwelacja uszczerbków. Zabieg ten przypomina szlifowanie, ale jego efekt końcowy jest bardziej satysfakcjonujący. Dlaczego? Ponieważ czyszczona powierzchnia jest zazwyczaj o wiele gładsza i nie ma problemów z czyszczeniem trudnodostępnych rogów, zagłębień czy zakrzywień.

Jakie materiały stosuje się w procesie piaskowania?

Do procesu piaskowania zazwyczaj wykorzystuje się odpowiednio dostosowany i oczyszczony piasek. Można użyć również innych, dostatecznie rozdrobnionych materiałów takich jak: szkło, metal, suchy lód, granat (minerał), żużel, a nawet zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych i innych roślin, co pozwala na uzyskanie właściwego wyglądu obrabianej powierzchni.

Zalety piaskowania metalu

Piaskowanie metali pozwala dokładnie oczyścić powierzchnie metalowe z wszelkich zanieczyszczeń i nie rysuje ich, co jest idealnym wstępem do malowania proszkowego. Doskonale sprawdza się ona podczas czyszczenia stali, ponieważ usuwa wszystkie powłoki i chroni inwestorów przed koniecznością zakupu nowych elementów czy konstrukcji. Inną bardzo ważną zaletą piaskowania jest ochrona przed korozją. 

Gdzie wykorzystuje się tę metodę?

Piaskowanie doskonale sprawdza się w przypadku następujących rzeczy:

  • różnego rodzaju konstrukcji stalowych, aluminiowych;

  • karoserii, naczep, felg i innych elementów samochodowych;

  • bram, ogrodzeń;

  • balustrad schodowych, balkonowych;

  • konstrukcji mostów i wiaduktów;

  • przedmiotów wyposażenia wnętrz i wielu innych.

Firmą, która wykorzystuje tę metodę i chętnie rozszerzy zakres wykonywanych prac na życzenie klienta, jest Lakiernia Proszkowa Słom-Stal z Przybiernowa. Specjalizuje się ona również w usługach malowania proszkowego, ślusarstwie i spawalnictwie dla klientów indywidualnych i firm z województwa zachodniopomorskiego. Firma dysponuje nowoczesnym sprzętem i stosuje innowacyjne rozwiązania technologiczne. Zapewnia fachowe doradztwo oraz elastyczne i kompleksowe usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. W ramach malowania proszkowego, prace wykonywane są we własnej lakierni Słom-Stal o wymiarach 14m x 1,6m x 2,3m. Firma oferuje również usługi malowania natryskowego, stosując profesjonalne farby.

Na koniec poznaj etapy piaskowania!

Proces piaskowania składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich obejmuje usunięcie wszystkich powłok i zanieczyszczeń z powierzchni. Następnie ujednolica się ją, aby była równa i wyglądała estetycznie. Natomiast ostatnia faza polega na nadaniu powierzchni właściwej chropowatości. Pominięcie jej uniemożliwi malowanie lub lakierowanie. Podsumowując, warto skorzystać z wszystkich etapów piaskowania, ponieważ pozwalają one na szybkie i dokładne oczyszczenie metalowej powierzchni i dają satysfakcjonujące efekty.