Każdy stolarz ma w swoim warsztacie okleiniarkę. Ta maszyna pozwala na szybkie i wydajne zabezpieczenie krawędzi płyt czy desek, ułatwia także nadanie im wykończeń wybranych przez klientów. Zabezpieczone elementy mebli czy drzwi służą dłużej i są bardziej odporne na różne uszkodzenia. Sam proces może wydawać się skomplikowany, ale przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn przebiega sprawnie i szybko. Przekonaj się.

Jak wygląda proces okleinowania?

Okleinowanie stosuje się na różnego rodzaju wyrobach z drewna i materiałach drewnopochodnych. Wykonuje się je za pomocą specjalnych maszyn lub ręcznie. Okleiniarki pomagają zaoszczędzić czas i przeprowadzić cały proces w kilku krokach. Jest to:

  • nałożenie kleju na krawędź płyty,

  • przyklejenie materiału i odcięcie jego nadmiaru,

  • zaokrąglenie brzegów oklejanej krawędzi.

Niektóre okleiniarki służą tylko do nakładania kleju wraz z materiałem, inne są wyposażone także w narzędzia umożliwiające wcześniejsze frezowanie. Wybrana technologia powinna zależeć przede wszystkim od zapotrzebowania warsztatu, ilości zamówień oraz możliwości obróbki okleinowanego kawałka drewna.

Okleinę wykorzystuje się w wielu branżach. Zabezpiecza ona brzegi wyrobów drewnianych, nadaje im także lepszy kolor i pozwala zaokrąglić krawędzie płyt. Okleinowanie stosuje się najczęściej do:

  • produkcji nowych mebli z drewna lub płyt,

  • renowacji starych mebli,

  • zabezpieczenia pojedynczych elementów wykonywanych z drewna,

  • produkcji i renowacji okien oraz drzwi.

Osobnym procesem jest fornirowanie, które polega na nakładaniu na płyty warstwy wykonanej z lepszej jakości drewna. W ten sposób nadaje się produktom bardziej eleganckiego wyglądu. Takie prace można przeprowadzić na całej powierzchni płyty, ale wpływają one na wyższą cenę mebla, drzwi czy okien.

Czy v jest niezbędna do okleinowania?

Okleinowanie to proces, który wymaga precyzji i siły. Trudno jest go przeprowadzić samodzielnie. Można spotkać się z maszynami, które tylko nakładają klej i pomagają połączyć materiał z płytą, ale taka praca bywa męcząca. Dlatego każdy warsztat stolarski powinien zakupić dla siebie profesjonalną okleiniarkę, oferowaną między innymi przez dystrybutora maszyn stolarskich INTERPART. Jest to spory jednorazowy wydatek, ale szybko się zwraca, głównie z powodu znacznego usprawnienia pracy. Jeśli ma się wiele zamówień, lepiej skorzystać ze sprzętu. Wówczas ryzyko wykonania okleinowania źle albo nierówno jest minimalne, do tego krawędzie okleiny są wyrównane i zaokrąglone, nie jest więc wymagana dodatkowa obróbka.