Branża recyklingowa w Polsce znacznie się w ostatnich latach rozwinęła. Ma to związek z wprowadzaniem przez UE restrykcyjnych dyrektyw ochrony środowiska, które musi wdrażać również Polska. Podkreślić należy jednak to, że przemysł recyklingowy nie tylko ważny jest dla ekologii, ale niesie wiele korzyści dla ekonomii. Recykling przy tym nie musi dotyczyć tylko metali żelaznych i kolorowych czy też tworzyw sztucznych. Coraz większe znaczenie ma również odzysk odpadów budowlanych

Pozyskiwanie odpadów budowlanych

Budowa domu, hali magazynowej czy też innych obiektów zawsze wiąże się z generowaniem dużej ilości odpadów. Nie są to jednak tylko wyroby gumowe czy też konstrukcje stalowe, ale także te betonowe i kamienne, które można po odpowiednich procesach obróbki i kruszenia wykorzystać do różnych celów. Podobnie jest z tzw. kruszywem recyklingowym, które powstaje po wyburzaniu i rozbiórkach budynków, których w Polsce jest coraz więcej. Ilość produkowanego w ten sposób materiału jest tak duża, że dzisiaj kruszywo z odzysku staje się tak samo cenione, jak kruszywa naturalne budowlane i drogowe oraz te sztuczne.

Podkreślić też warto, że część odpadów budowlanych, które nadaje się do tworzenia kruszyw ma pochodzenie poprodukcyjne. Rozdrabiane są bowiem wadliwe prefabrykaty betonowe czy uszkodzone w transporcie konstrukcje – płyty JOMB, płyty drogowe i ażurowe, ściany betonowe oporowe, zbiorniki betonowe itp. Dróg pozyskiwania odpadów budowlanych jest zatem bardzo dużo.

Przerób kruszyw recyklingowych i ich wtórne zastosowanie

Kruszywa recyklingowe, zanim zostaną zakwalifikowane właśnie do kruszyw o odpowiednich parametrach technicznych oraz o właściwym zastosowaniu muszą przejść proces obróbki. Polega on na selekcji materiału, odseparowania od nich elementów metalowych i tych z tworzyw sztucznych, a następnie przekazanie czystego surowca do rozkruszenia. Finalnym produktem staje się wtedy kruszywo recyklingowe, które niekiedy mieszane jest z innymi kruszywami, tworząc odpowiedniej klasy mieszankę.

Zastosowanie kruszyw pochodzenia wtórnego jest zaś bardzo szerokie. Chętnie stosuje się je w drogownictwie do tworzenia niebywale żywotnych warstw podbudowy. Mogą one również wzmacniać nasypy oraz skarpy, a także wielkie fundamenty obiektów kubaturowych. Niekiedy kruszywa recyklingowe stosuje się też do produkcji prefabrykatów budowlanych czy nawet zapraw, klejów oraz wyrobów ceramicznych. Zastosowanie takich materiałów zależy zaś od wyników badań i spełnienia określonych norm, a także od umieszczenia danej partii kruszyw recyklingowych w określonej klasie. Na to wpływa uziarnienie, a także skład – zawartość pyłów mineralnych, zanieczyszczeń obcych, występowanie ziaren nieforemnych czy ilość związków siarki. Ważne jest też wyznaczenie nasiąkliwości wody.

Wpływ na ekonomię

Zastosowanie kruszyw recyklingowych ma bardzo pozytywny wpływ na ekonomię. Nie tylko są to materiały, które przy produkcji nie generują zużycia dużej ilości wody i energii, ale także pozwalają na wykorzystanie taniego surowca wtórnego. Na to zwraca uwagę firma WIREX, która specjalizuje się w recyklingu odpadów budowlanych, skupie złomu żeliwnego i metali kolorowych, a także w szeroko pojętej obsłudze przedsiębiorstw recyklingowych. Kruszywo recyklingowe ożywia bowiem usługi wyburzeń i rozbiórek, produkcji kontenerów na gruz i ich wypożyczania, a także wpływa na rozwój technologii proekologicznych w budownictwie oraz w branży prefabrykacyjnej.

Wspomnieć warto też o rekultywacji terenów zdewastowanych przez przemysł. Opłacalne dzisiaj inwestycje wyburzeń, które generują tani surowiec do dalszej sprzedaży, pomagają w przekształcaniu opuszczonych terenów przemysłowych i urbanistycznych w przestrzenie na parki, nowe osiedla mieszkaniowe zeroemisyjne, a także w obszary do zalesienia.