Palety drewniane są szeroko wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Pozwalają na szybkie i wygodne transportowanie i magazynowanie najróżniejszych towarów. Dzięki nim wszelkie procesy logistyczne przebiegają też dużo sprawniej. Ze względu na intensywną eksploatację, palety drewniane dość szybką się niszczą. Czy ich naprawa jest opłacalna?

Co robi się z uszkodzonymi paletami

Palety najczęściej produkowane są z surowca naturalnego jakim jest drewno. Zdarzają się również opakowania tworzone z plastiku bądź metalu, jednak jest do rzadkością. Według aktualnych przepisów prawnych, uszkodzone palety drewniane należy poddać recyklingowi. Oznacza to, że wszystkie przedsiębiorstwa, które korzystają w swojej codziennej pracy z europalet, zobowiązane są oddać je do profesjonalnego skupu, kiedy tylko ulegną one zniszczeniu. Jedną z bardziej polecanych firm, która zajmuje się skupem i sprzedażą palet drewnianych jest Jacob. Jak informuje przedstawiciel z tego właśnie przedsiębiorstwa- oddając wyeksploatowane palety do recyklingu, zbywca otrzymuje specjalny dokument, dzięki któremu zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku na rzecz ochrony środowiska. Świadczy to o rzetelności skupu i jego fachowym podejściu do każdego zlecenia. Warto o tym pamiętać, gdyż na rynku istnieje coraz więcej firm zajmujących się skupem palet. Nie wszystkie jednak cechują się uczciwością.

Jak wygląda recykling palet?

Jak już wspomniano- palet drewnianych nie można tak po prostu wyrzucić do śmietnika. Po tym jak trafią do skupu, rozpoczyna się proces ich recyklingu. Całkowicie zniszczone europalety rozbierane są na części, które służą do produkcji kolejnych wyrobów drewnianych. Z kolei palety, które uszkodzone są tylko częściowo, poddawane są renowacji. Zniszczone elementy wymieniane są na nowe, dzięki czemu paleta z powrotem może trafić do sprzedaży. Warto zaznaczyć, że palety drewniane cieszą się ogromną popularnością nie tylko w przemyśle, ale też wśród osób prywatnych. Istnieje bowiem szereg dodatkowych zastosowań europalet, takich jak np. produkcja mebli ogrodowych czy regałów na książki. Niektórzy decydują się na zakup nieco uszkodzonych palet w niższej cenie. Takie rozwiązanie jest szczególnie dobre dla osób, które chcą zaoszczędzić trochę gotówki i lubią majsterkować.

Recykling palet drewnianych niesie za sobą duże korzyści, nie tylko w aspekcie ekologicznym, ale też ekonomicznym. Dzięki ponownemu przetwarzaniu drewna, ograniczona zostaje wycinka lasów oraz strata wody i energii elektrycznej, potrzebnych do przeprowadzenia procesów produkcyjnych.