Jeśli akumulator w Twoim aucie nie był nigdy regenerowany i był prawidłowo użytkowany – nie przeciążany ani nie rozładowywany, możliwa jest jego regeneracji, gdy ulegnie zużyciu. Regeneracja pozwala zaoszczędzić, ponieważ jest znacznie tańsza niż zakup nowego egzemplarza, co więcej jest działaniem proekologicznym, ponieważ powtórnie wykorzystujemy to samo urządzenie. Dowiedz się więcej o regeneracji akumulatorów.

Zalety regeneracji akumulatora

Regeneracja akumulatora to jedna z usług, które oferują profesjonalne serwisy samochodowe. Do głównych zalet regeneracji akumulatorów zaliczamy:

  • cenę – regeneracja akumulatora pozwala wprowadzić spore oszczędności, ponieważ jest znacznie tańsza niż zakup nowego egzemplarza;
  • kompatybilność – dzięki naprawie oryginalnego akumulatora zyskujesz gwarancję, że będzie on kompatybilny z pojazdem;
  • zwiększenie pojemności – regeneracja pozwala zwiększyć pojemność akumulatora nawet o 30% w stosunku do nowego oryginalnego egzemplarza.

Czy każdy akumulator można zregenerować?

Niestety, nie zawsze regeneracja akumulatora może przynieść oczekiwane efekty. Przede wszystkim dyskredytują je uszkodzenia – zwłaszcza rozwarstwienie płytek. Regeneracji nie poddaje się również akumulatorów, które wcześniej już przeszły zabieg regeneracji. W przypadku akumulatorów nieuszkodzonych i prawidłowo eksploatowanych – nierozładowywanych i nieprzeciążanych możliwa jest ich regeneracja.

Lepiej jednak nie robić tego samodzielnie – zdecydowanie lepszym pomysłem jest oddanie akumulatora w ręce specjalistów, takich jak  Serwis akumulatorów Romana Mąsiora w Krakowie. W miejscu takim fachowcy wykonują też wszystkie niezbędne naprawy, a także doładowują akumulatory oraz oferują nowe urządzenia.

Na czym polega regeneracja akumulatora?

Pierwszym działaniem, które wykonuje się, rozpoczynając regenerację akumulatora, jest jego demontaż. Następnie należy nim potrząsnąć i otworzyć cele oraz wylać z akumulatora pozostałości elektrolitu.

Kolejnym krokiem jest nalanie do akumulatora wody destylowanej tak, aby nie przykrywała ona cel, a następnie przymknąć cele i wypłukać wnętrze z zabrudzeń oraz nagromadzonego przez okres eksploatacji nalotu. Następnie należy wylać wodę destylowaną i ponownie nalać ją do akumulatora, aż do przykrycia cel.

Do tak przygotowanego akumulatora podłącza się prostownik o odpowiednim natężeniu i ładuje się akumulator przez około 2-3 dni.

Po tym czasie należy wylać destylat oraz zalać akumulator nowym elektrolitem i ponownie podłączyć prostownik, oraz naładować akumulator – proces ten powinien trwać około 12 godzin.

Kolejnym działaniem jest rozładowanie baterii za pomocą pomocy żarówki samochodowej i ponowne naładowanie akumulatora. Tak przygotowana bateria gotowa jest już do dalszego użytkowania.