Technologia Waterjet obecnie jest najpopularniejszą metodą dającą możliwość precyzyjnego wycięcia dowolnego kształtu w każdym materiale. Metoda ta znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Obniża koszty obróbki różnorodnych materiałów, skraca czas procesu produkcji i jest całkowicie bezpieczna zarówno dla tworzyw, jak i dla środowiska. Na czym polega technika Waterjet?

Cięcie wodą – na czym polega technologia Waterjet?

Technologia waterjet wykorzystuje wysokie ciśnienie strumienia, które jest nośnikiem dla właściwego materiału ściernego. Jest nim najczęściej piasek granatu, zwany także garnetem. Do urządzenia wprowadzana jest woda, a pompa wysokociśnieniowa zwiększa jej ciśnienie do poziomu rzędu 3 800 barów. W kolejnym kroku woda mieszana jest z materiałem ściernym. Połączenie to następuje w urządzeniu zwanym wycinarką, która odpowiada dodatkowo za skierowanie strumienia we właściwym kierunku. W ostatnim etapie wodę z materiałem ściernym wypuszczana jest przez otwór. Prędkość cięcia wodą zbliżona jest do prędkości dźwięku, a technologia pozwala na przecinanie różnorodnych tworzyw. Wykorzystywana jest w maszynach CNC, które pozwalają wykonywanie w przedmiotach i elementach nawet najmniejszych otworów oraz skomplikowanych wzorów. Cięcie wodą to technologia, która może zostać wykorzystana do obróbki wielu materiałów, w tym także tych twardych i o wysokiej gęstości. Wśród najczęściej wykorzystywanych można wyróżnić różne rodzaje szkła, powłoki kuloodoporne, pancerne i zbrojone, drewno lite, panele, stal nierdzewną, kwasoodporną i węglową, kamienie naturalne, metale kolorowe i tworzywa sztuczne.

Zalety i wady metody

Precyzja, szybkość i łatwość tworzenia dowolnych kształtów – to tylko kilka z wielu zalet, jakimi może pochwalić się cięcie wodą. Stosowanie techniki Waterjet jest przyjazne dla środowiska. Nie wymaga dodatkowej obróbki, ponieważ wycięte krawędzie są gładkie. Ciśnienie wody nie powoduje mikropęknięć. Ponadto obróbka materiału realizowana jest beziskrowo, dzięki czemu możliwe jest przecinanie materiałów łatwopalnych i zagrożonych wybuchem. Technika ma też swoje wady. Cięcie wody można wykorzystać tylko do płaskich powierzchni, co wynika z konstrukcji maszyny. Determinuje to również stałą grubość ciętego materiału. Im twardszy i grubszy materiał, tym praca jest wolniejsza, a za tym idą wyższe koszty. Problemem może być wysoki poziom hałasu oraz wysoki pobór prądu.

To dopiero początek możliwości, jakie daje Waterjet. Firmy z dużym doświadczeniem przy użyciu techniki są w stanie przeciąć materiał z dokładnością do 0,1 mm.