Toczenie, zwane także obróbką wiórową, jest jedną z najpopularniejszych metod przekształcania metalu. Za jej pomocą możliwe jest precyzyjne wykonanie części maszyn produkcyjnych. Obrabiany obiekt podczas pracy usytuowany jest w uchwycie i wykonuje główny ruch obrotowy. Jednocześnie podstawowy element tokarki, nóż tokarski w imaku, porusza się ruchem posuwisty. Narzędzie to pozwala na wyjątkowo precyzyjne formowanie potrzebnych elementów.

Toczenie – informacje ogólne

Nóż tokarski oddziela podczas pracy warstwy materiału z obrabianego przedmiotu, nadając mu odpowiedni kształt. Narzędzie, w zależności od potrzeb, porusza się równolegle lub prostopadle do osi modyfikowanej części. Toczenie jest stosowane, jeśli chcemy uzyskać cylindryczne formy: walca, stożka lub kuli. Co więcej, możliwe jest umocowanie kilku noży w jednym imadle – mówimy wtedy o toczeniu wielonożowym.

Warto dodać, że tokarki są powszechnie wykorzystywane także do innych prac. Świetnie sprawdzają się podczas frezowania, szlifowania oraz wytyczania. Należy wtedy pamiętać jednak o zastosowaniu dodatkowych narzędzi. W codziennej pracy używa się przy tym różnego rodzaju tokarek, które pozwalają na uzyskanie innych efektów. Przykładowo kłowe sprawdzają się podczas precyzyjnej pracy nad elementami o niewielkich rozmiarach.

Rodzaje toczenia

W specjalistycznych firmach, takich jak Zakład Obróbki Mechanicznej Trzpis w Gliwicach, wykonywane są różnego rodzaju modyfikacje. Jednym z najpopularniejszych typów obrabiania jest toczenie kształtowe, które polega na przekształcaniu krótkich brył obrotowych niecylindrycznych. Ostateczna forma zależna jest wtedy od rodzaju krawędzi noża.

Toczenie kopiowe natomiast polega na dokładnym skopiowaniu kształtu modyfikowanego elementu. W tym celu konieczne jest umieszczenie odpowiedniego wzornika na obrabiarce. To właśnie po zamocowanym szablonie porusza się specjalistyczne narzędzie. Dodatkowo metoda ta pozwala na zachowanie odpowiednich wymiarów elementu.