Wiele maszyn posiada układ hydrauliczny, który wspomaga ich prawidłową pracę. Istotna jest czystość cieczy roboczej, która z czasem się zużywa, mogąc prowadzić do kosztownych uszkodzeń całej maszyny. Obecnie zamiast utylizacji starego oleju, można poddać go procesowi głębokiego oczyszczania, czyli mikrofiltracji. Pozwala to przywrócić pożądane parametry produktu.

Czym jest mikrofiltracja?

To proces, któremu poddaje się oleje napędowe różnego rodzaju mechanizmów. Tylko odpowiednio czysta ciecz jest w stanie zagwarantować bezawaryjną pracę maszyny. Filtracja pozwala na usunięcie szkodliwych czynników z jego zawartości, takich jak: woda, cząstki stałe, a przede wszystkim metali, prowadzących do utleniania się oleju. Dzięki temu, zamiast utylizować ciecz roboczą, można skutecznie przedłużyć jej żywotność. To z kolei pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne sprzętów, a także zaoszczędzić czas potrzebny do całkowitej wymiany podzespołów. Usługi oczyszczania oleju oferuje między innymi firma Ad Moto, znajdująca się w Katowicach.

Jak przebiega proces oczyszczania oleju?

W tym celu stosuje się najnowocześniejsze technologie, pozwalające przywrócić niemal wszystkie parametry pierwotne cieczy. Odbywa się to za pomocą agregatów filtracyjnych. Są wyposażone w głęboko oczyszczające filtry, które umożliwiają pochłanianie wody i wspomnianych wyżej zanieczyszczeń aż powyżej jednego mikrona. Dzięki temu produkt końcowy jest nawet czystszy niż zupełnie nowy, prosto ze sklepu. Metoda mikrofiltracji bocznikowej oleju wraz z agregatami systemu by-pass pozwala na dokonanie płukania całego układu maszyn, bez konieczności jej demontażu na części pierwsze. To dobry sposób na regenerację urządzenia po awarii, która może generować wiele szkodliwych opiłków, zalegających w układzie olejowym.

Jakie oleje są poddawane metodom mikrofiltracji?

Proces ten jest możliwy w przypadku między innymi olejów mineralnych, przekładniowych, maszynowych oraz hydraulicznych, o ile nie znajduje się w nich sadza bądź nie został poddany koksowaniu. Zajmuje on zazwyczaj kilka godzin i jest kilkukrotnie powtarzany, aby uzyskać jak najlepsze parametry czystości. Na samym początku olej jest poddawany analizie, która pozwala określić najlepszy sposób jego oczyszczenia, a następnie wskazać odpowiednią ilość cykli. Dzięki temu możliwe jest także usunięcie produktów degradacji oleju, czyli tak zwanych pokostów. To istotne, gdyż w momencie obniżenia się temperatury w układzie, osadzają się na poszczególnych komponentach, co w efekcie prowadzi do obniżenia ich wydajności.