Przewody hydrauliczne, zwane także wężami hydraulicznymi, znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłowych m.in. budownictwie i motoryzacji. Jak wszystkie elementy eksploatacyjne urządzeń przemysłowych muszą być bardzo trwałe i szczelne. Proces wytwórczy węży polega na montażu właściwych końcówek i nosi nazwę zakuwania.

Jak przebiega zakuwanie węży hydraulicznych?

Proces zakuwania węży nie jest złożony i opiera się na przycięciu przewodu na odpowiednią długość.  Kiedy wymiary są odpowiednie, technik nakłada dopasowane końcówki z metalu i specjalne tuleje zaciskowe. Ostatnim etapem procesu jest zaciśnięcie węża przy użyciu specjalistycznej maszyny, tzw. zakuwarki. W rezultacie powstaje jednolity, wysokiej jakości, wąż hydrauliczny, który zapewnia bezawaryjną pracę maszyny i spaja wszystkie elementy w całość.

Dlaczego wykonuje się zakuwanie węży hydraulicznych?

Zakuwanie węży hydraulicznych to rutynowa procedura, która pozwala zachować właściwą sprawność tych elementów hydraulicznych. Montaż odpowiednich końcówek sprawia, że węże są odporne na działanie ciśnienia i odznaczają się wysoką szczelnością, dzięki czemu mogą być swobodnie użytkowane nawet w ekstremalnych warunkach. Aby zakuwanie węży hydraulicznych zostało przeprowadzone precyzyjnie, musi być wykonane przez certyfikowanego fachowca.

Rodzaje przewodów i końcówek

Przewody i końcówki różnią się od siebie w zależności od warunków pracy maszyny przemysłowej. Wiadomym jest, że urządzenie działające w tradycyjnej hali przemysłowej będzie eksploatowane w innych warunkach niż maszyny dedykowane do pracy w porcie czy hucie. Mając na względzie różnorodne warunki użytkowe, przewody powinny być wykonane z różnych materiałów zależnie od ich przeznaczenia. Węże mogą mieć różnorodną średnicą, liczbę warstw czy oplotów. Zmienny jest także zakres temperatur. Aby dobrać najlepszy materiał i technikę zakucia węży, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu z branży hydrauliki siłowej, takiego jak Serwis Krzysztofa Górala.

Jak dobrać końcówkę do zakuwania?

Każda końcówka ma właściwości, które sprawiają, że może być wykorzystana do konkretnych zastosowań. Wybierając optymalną końcówkę, warto zwrócić uwagę na jej średnicę, rodzaj zakończenia, długość gwintu czy technikę montażu. W zależności od przeznaczenia urządzenia montaż może być trwały lub czasowy. W przypadku montażu trwałego po zaciśnięciu przewodu nie będzie możliwości ściągnięcia końcówki. Jeżeli zaistnieje potrzeba późniejszej deinstalacji można zdecydować się na końcówki skręcane, które mogą być zdjęte.