Spawanie to usługa, dzięki której możemy połączyć ze sobą wiele elementów nie tylko na potrzeby przemysłowe ale również i domowe. To właśnie dzięki niemu łączone są między innymi rury, które dostarczają ciepło z kotłów grzewczych prosto do grzejników. Jeśli chodzi o metody spawania, to jest ich dość sporo, dlatego warto się z nimi nieco zapoznać. Opowiadają o nich pracownicy firmy Ryszard Siądecki Spawanie i Remonty Urządzeń Grzewczych.

Metoda TIG

Metoda spawania TIG to taka, która została oparta na działaniu specjalnie wytwarzanego przez nietopliwą elektrodę wolframową (posiadającą otulinę z argonu bądź też innego obojętnego gazu) łuku elektrycznego. Dzięki temu, że stosuje się tutaj gaz obojętny to spoiny wykonywane podczas spawania są wysokiej jakości. I nie mają praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Metodę tą można zastosować podczas spawania rur (oraz łączenia ich z innymi elementami) a także blach wykonanych ze stali nierdzewnej.

Metoda MMA

Metoda MMA, to spawanie przy pomocy tak zwanej elektrody otulonej. To najbardziej znana i stosowana a przy tym najstarsza metoda służąca do spoinowania metalowych elementów. Jeśli jesteśmy w stu procentach zdecydowani na zastosowanie tej metody, to należy wiedzieć, iż potrzebne do tego będą różnego rodzaju urządzenia takie jak:

  • przetwornica,

  • prądnica spawalnicza,

  • transformator,

  • zasilacz.

Przy pomocy tych sprzętów wytworzony zostanie łuk elektryczny (zasilany prądem stałym lub zmiennym). Jego zadaniem będzie połączenie wcześniej już wymienionej elektrody otulonej tlenem lub tlenkiem węgla (może to być na przykład elektroda zasadowa, kwaśna lub celulozowa) ze spawanym elementem. Technika ta pozwala między innymi na spawanie stalowych rurociągów.

Metoda MIG/MAG

Do zastosowania tej metody niezbędna nam będzie spawarka, za pomocą której wytworzony zostanie łuk elektryczny. Służy do połączenia ze sobą dwóch metalowych elementów dzięki topliwej elektrodzie (w postaci drutu). W przypadku tej metody do osłony stosowany może być zarówno gaz obojętny jak i gaz aktywny. Warto zauważyć, iż metoda MIG świetnie sprawdzi się podczas spawania różnego rodzaju stali konstrukcyjnych, zaś metoda MAG stosowana może być podczas spawania metali kolorowych takich jak miedź czy aluminium.

Komu powierzyć sprawy związane ze spawaniem?

Jeśli chcemy, aby wszystkie spoiny zostały wykonane z najwyższą starannością, to usługi związane ze spawaniem należy powierzyć tylko i wyłącznie specjalistom w tej dziedzinie. Jedną z firm, której warto jest Ryszard Siądecki Spawanie i Remonty Urządzeń Grzewczych. Jej oferta obejmuje spawanie stali węglowych i nierdzewnych, a także rurociągów. Dostępne usługi to też spawanie pod dozorem oraz naprawa i konserwacja instalacji ciepłowniczych i chłodniczych. Dzięki doświadczeniu w dziedzinie prac spawalniczych, firma gwarantuje wysoką jakość wykonywanych prac oraz szybką realizację zleceń.