Podnośniki koszowe są maszynami mającymi wiele zastosowań. Ułatwiają prace budowlane na wysokościach i konserwację latarni ulicznych. Pozwalają na bezpieczny montaż instalacji elektrycznych i anten. Z ich pomocą czyszczone są elewacje i okna na wysokich kondygnacjach.  Wspomagają także odśnieżanie dachów i przycinanie gałęzi drzew. Z uwagi na wszechstronność warto poznać najczęściej używane typy tych urządzeń.

Podział podnośników koszowych

Opisywane podnośniki bywają nazywane także zwyżkami koszowymi. Zgodnie z definicją służą do poziomego i pionowego przenoszenia ludzi i ładunków. Te urządzenia dźwignicowe został podzielone na kilka rodzajów ze względu na sposób przemieszczania się i typ budowy. Biorąc pod uwagę kwestię transportu do wyboru są trzy podstawowe odmiany. Pierwszy to podnośniki samojezdne dysponujące własnym, niezależnym napędem, najczęściej elektrycznym lub spalinowym. Mogą pokonywać duże odległości, zazwyczaj pracują pod dachem, w halach magazynowych lub produkcyjnych. Istnieją jednak pojazdy wyposażone w koła terenowe lub gąsienice stosowane na ulicach i placach budowy. W niektórych producenci wbudowali wydajny napęd na cztery koła.

Firmy oferujące wynajem podnośników starają się dopasować do potrzeb klientów. Dlatego w ich taborach znajdują się także urządzenia bez własnego napędu. To dość popularne zwyżki na przyczepach ciągnięte przez samochody dostawcze lub inne, które poradzą sobie z ciężarem. Zazwyczaj są lekkie, dzięki czemu mogą pracować na podłożach o niedużej nośności. Wysokość, na którą unoszą ładunki zależy od użytego mechanizmu, ale zazwyczaj sięga kilku metrów. Ostatnia grupa w tej kategorii to podnośniki samochodowe montowane na podwoziach aut ciężarowych lub furgonetek. Przeważnie cechuje je duża wysokość podnoszenia ładunków i spory udźwig. Dzięki temu oferują szeroki zakres pracy, od zadań budowlanych po przycinanie drzew.

Podział zwyżek ze względu na budowę

Po opisie podziału uwzględniającego sposób transportu, czas na budowę urządzeń dźwignicowych. Zgodnie z tym kryterium najczęściej używane są podnośniki:

  • nożycowe,
  • przegubowe,
  • teleskopowe.
Pierwsze przeważnie dysponują własnym napędem, są stabilne i nie zabierają dużo miejsca. Zwyżki nożycowe mają krzyżujące się ze sobą ramiona unoszące kosz. Kolejna wersja, dostępna w firmie Cendlewski Usługi Sprzętem Budowlanym, to podnośniki teleskopowe umieszczane na przyczepach i autach. Dysponują kilkoma członami wysuwającymi się jeden z drugiego. Zapewniają dość dużą wysokość roboczą. Używane są także podnośniki przegubowe cechujące się największym zasięgiem i udźwigiem. Świetnie sobie radzą w trudnodostępnych miejscach.