Kruszywa to surowce wykorzystywane w przemyśle, ale przede wszystkim w budownictwie już od kilkunastu lat. Wraz z rozwojem cywilizacji zapotrzebowanie na kruszywo rosło, a obecnie jest ono wykorzystywane niemal we wszystkich gałęziach gospodarki. Bez kruszywa nie ma mowy o budowie dróg, przygotowaniu zapraw czy betonu. Z tego względu niezbędne stało się wyodrębnienie kilku rodzajów kruszywa przeznaczonego do konkretnych celów budowlanych.


Czym jest kruszywo?

Kruszywo to materiał skalny o pochodzeniu mineralnym, organicznym lub przemysłowym (wtedy mówimy o sztucznym kruszywie). Znajduje ono zastosowanie w budownictwie, gdzie jest składnikiem betonów, zapraw oraz w budownictwie drogowym, gdzie wykorzystywane jest, jako podsypka do torowisk i dróg. Kruszywo pozyskuje się metodami kopalnymi, a w niektórych przypadkach w wyniku recyklingu. W przypadku drugiej metody pozyskiwania kruszywa najczęściej przerabia się gruz betonowy lun ceglany. Dzięki temu można zredukować zalegające hałdy gruzu i ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych.


Rodzaje kruszywa budowlanego

Wiemy, że kruszywo znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Kruszywo budowlane można podzielić na kilka kategorii, które wynikają z późniejszego jego zastosowania. I tak wyróżnia się kryterium wielkości, pochodzenia oraz rodzaju surowca użytego do jego produkcji. Najczęściej, jako wyjściową przyjmuje się ziarnistość kruszywa, które pozwala na podział na drobne, grube i o ciągłym uziarnieniu. Kruszywa drobne posiadają ziarenka o mniejszych wymiarach, często poniżej czterech milimetrów. Jeśli kruszywa mają więcej niż przedstawioną wielkość, wtedy mówimy o kruszywie grubym. Kruszywo o ciągłym uziarnieniu to mieszanka dwóch wcześniejszych typów.


Kruszywo budowlane można dzielić również ze względu na objętość. Wtedy mówimy o kruszywie lekkim, zwykłym lub ciężkim. Najważniejszym kryterium dla wielu osób z branży jest podział ze względu na sposób pozyskania kruszywa, które może być naturalne lub sztuczne. Kruszywa naturalne, czyli pochodzenia mineralnego pozyskuje się dzięki rozdrobnieniu w wyniku erozji skał lub mechanicznego ich rozdrobnienia. Można je pozyskać też przez wydobywanie z kopalni piasku i żwiru lub z dna rzek i jezior skąd muszą być przetransportowane do miejsca skupu. Kruszywa sztuczne z kolei pozyskuje się w wyniku modyfikacji termicznej kruszyw mineralnych lub odpadowych. W przypadku wypalania powstaje gralit, spiekania popiołoporyt, a z wypiekania keramzyt.