W Polsce w ostatnich latach dynamicznie rozwinął się przemysł metaloplastyczny, a wiele pracowni oferuje usługi w zakresie spawalnictwa oraz ślusarstwa. Najnowocześniejsze parki przemysłowe pozwalają przy tym wykorzystywać innowacyjne techniki takie jak m.in. cięcie laserem. Jest to obecnie jedna z najbardziej precyzyjnych technologii obróbki termicznej elementów wykonanych w zasadzie ze wszystkich materiałów inżynierskich. Przede wszystkim laser wykorzystuje się jednak do cięcia metalu.

Czym jest cięcie laserowe?

Za cięcie laserowe uznaje się najczęściej proces, w którym energia wiązki laserowej powoduje stopnienie ciętego materiału w szczelinie cięcia przy jednoczesnym wyparowaniu nadmiaru metalu, tworzywa, ceramiki itp.  Jest to możliwe dzięki specjalnej aparaturze, która działa przy wykorzystaniu tzw. gazu towarzyszącego. Najpopularniejsze są obecnie na rynku lasery gazowe CO2.

Jeśli mówimy jednak o cięciu laserowym metali, należy wspomnieć o trzech różnych technologiach, które mogą być w dużym stopniu zautomatyzowane. Pierwszą techniką jest cięcie w stanie ciekłym metalu szczeliny cięcia. Drugą metodą jest cięcie z odparowaniem metalu szczeliny cięcia, a trzecią jest cięcie reaktywne w stanie ciekłym metalu szczeliny cięcia. Dobór metody uzależniony jest przede wszystkim od typu prac.

Zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe jest dzisiaj bardzo popularne z wielu względów. Technologia ta stanowi jedną z najdokładniejszych technik obróbki termicznej materiałów na stanowiskach zrobotyzowanych oraz zautomatyzowanych. Cięcie laserowe eliminuje zjawisko nierówności ciętych krawędzi, przy których nie ma również zanieczyszczeń (odpady zminimalizowane niemalże do zera). Metalicznie czysta powierzchnia po zakończonym procesie nie wymaga dodatkowej obróbki. Dzięki temu cięcie laserowe uznawane jest za bardzo ekonomiczne, pozwalając na wytworzenie w krótkim czasie znacznej ilości materiałów.

Do kolejnych zalet tejże techniki obróbki termicznej należy zaliczyć jej powtarzalność. Całe serie obrabianych tworzyw mogą wyróżniać się identycznymi poprodukcyjnymi parametrami. Jest to możliwe dzięki prostej kalibracji laserów, które wyróżniają się dużymi prędkościami cięcia.

Cięcie laserem jako usługa pracowni metaloplastycznych

Technologia cięcia laserowego wymaga posiadania nowoczesnej aparatury oraz przeszkolonej kadry. Dzisiaj dla wielu producentów konstrukcji z metalu bardziej opłaca się zatem poszukiwać zewnętrznego partnera, na którego barki przeniesiona zostanie część produkcji. Najlepsze firmy metaloplastyczne są bowiem otwarte na realizowanie projektów dostarczanych przez klientów, a nawet na odtwarzanie okazanych prototypów i gotowych wyrobów. Cięcie laserowe jest przy tym bardzo pożądane ze względu na wymienione wcześniej zalety.

Szerokie usługi w zakresie spawalnictwa i ślusarstwa świadczy m.in. firm PAWSPAM, która wiele produktów tworzy w oparciu o przepisy i normy amerykańskiego ASME oraz niemieckiego TUV. Jakie wyroby przygotowywane są w takim standardzie przy wykorzystaniu cięcia laserowego? Poznaj jego zastosowanie.

Zastosowanie cięcia laserowego

Cięcie laserowe znalazło bardzo szerokie zastosowanie. Uniwersalizm tejże techniki dotyczy przede wszystkim obróbki różnego rodzaju materiałów. Najczęściej są to jednak metale. Laser pozwala przy tym zarówno ciąć produkty po linii prostej, jak i może być programowany tak, aby wycinać różnego rodzaju kształty lub też perforacje. Wraz z innymi procesami metaloplastycznymi takimi jak toczenie i frezowanie CNC, spawanie MIG/MAG/TIG oraz piaskowanie i malowanie proszkowe, cięcie laserowe wykorzystywane jest w złożonych procesach produkcji takich konstrukcji jak np.:

  • elementów i urządzeń przemysłu wydobywczego, spożywczego i chemicznego,
  • zbiorników ciśnieniowych i bezciśnieniowych,
  • obudów elektrycznych
  • filtrów
  • czy podgrzewaczy ciepła.

Cięcie laserem może zatem być wykorzystane do obróbki detali oraz wielkogabarytowych materiałów tworzonych m.in. ze stali węglowych, niskostopowych oraz wysokostopowych.