Pakowanie produktów sypkich w specjalistycznych zakładach musi odbywać się przede wszystkim szybko i bardzo precyzyjnie. Wszelkie nieprawidłowości w podczas tego procesu przynoszą straty, na które żadne przedsiębiorstwo nie może sobie pozwolić. Z tego względu sporym zainteresowaniem cieszą się maszyny do pakowania produktów sypkich. Czym dokładnie się wyróżniają?

Wydajność na wysokim poziomie

Nowoczesne maszyny przystosowane do pakowania produktów sypkich doskonale radzą sobie również z umieszczaniem w opakowaniach materiałów pylistych i granulatów. Najczęściej produkty te trafiają do torebek z tworzyw sztucznych. Opakowania typu poduszka wykonywane są z polipropylenu i polietylenu, zapewniając odpowiednią trwałość i wybraną gramaturę. W przypadku maszyn do pakowania produktów sypkich kluczowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest ich wydajność. Pionowy automat pakujący przygotowany przez firmę Iaro sp. z o.o. jest w stanie utrzymać efektywność na poziomie 70 opakowań na minutę, co jest bardzo dobrym rezultatem.

Takie automaty konstruuje się, wykorzystując tzw. krzywkę główną i pneumatyczne siłowniki, co pozwala zachować wydajność na wysokim poziomie w połączeniu z bezawaryjnością. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie – sprawdzony producent maszyn do pakowania produktów sypkich jest w stanie wykonać ją zgodnie z oczekiwaniami klienta, dołączając dodatkowe systemy. Różnice występują przede wszystkim przy dozownikach – jakie ich warianty proponują specjalistyczne firmy przygotowujące automaty pakujące?

Wyposażenie standardowe i dodatkowe

Maszyna do pakowania produktów sypkich standardowo powinna posiadać dozownik – najczęściej wykorzystuje się modele ślimakowe i objętościowe. Układ autodiagnostyczny oraz czujnik końca folii to moduły, jakie również montowane są przez renomowanych producentów takich urządzeń i znacząco usprawniają cały proces umieszczania sypkich produktów w opakowaniach. Dodatkowymi elementami są m.in. systemy odpowiedzialne za zagniatanie bocznych krawędzi torebek czy formujące torebki z płaskim dnem.

Interesującym wyposażeniem jest moduł Ethernetowy. Pozwala on na podłączenie maszyny do pakowania do wewnętrznej sieci firmy. Takie działanie umożliwia z kolei łatwe kontrolowanie parametrów pracy. Proponowane są również transportery różnego rodzaju: przeznaczone do podawania i odbierania produktów, a także stabilizujące dolny zgrzew opakowania. W większości opakowań, w których przechowuje się produkty sypkie, przed ich otwarciem przez konsumenta usuwa się tlen z wnętrza. W takich warunkach możliwe jest uzyskanie dłuższej świeżości produktu, co jest niezwykle istotne i warto przemyśleć montaż tego typu dodatkowego modułu do specjalistycznej maszyny pakującej.