Węgiel to nadal jeden z najpopularniejszych materiałów grzewczych. W sezonie jesienno-zimowym ogrzewa wiele polskich domów, firm, i instytucji. Na rynku jest wiele dostawców węgla, takich jak firma Art Artur Kotowski, jednak zakup dobrego opału wbrew pozorom nie jest aż tak łatwym zadaniem. Dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto, abyś poznał, zanim zrobisz większe zakupy.

Rodzaje węgla

Węgiel nie jest jednolitym materiałem. Dzieli się go na różne typy, klasy, gatunki i sortymenty informujące m.in. o zdolności spalania, proporcji między wartością opałową a zawartością popiołu, czy też jego jakości. Poniżej przedstawiamy cztery główne rodzaje węgla:

  • Węgiel orzech.

  • Kostka (orzech gruby).

  • Groszek Plus – ekogroszek

  • Miał węglowy.

Węgiel orzech jest to węgiel o średniej granulacji, najbardziej uniwersalny, najczęściej kupowany. Stosunkowo łatwo i dosyć długo się pali. Nadaje się do pieców z nadmuchem i bez. Węgiel kostka jest to najgrubsza frakcja węgla. Pozwala na dłuższe palenie się węgla ale z niższą temperaturą niż przy węglu orzech. Jest to węgiel, który w stosunku do orzecha ciężej się pali i wymaga częstszego rusztowania. Kostka zalecana jest dla osób posiadających kotły bez nadmuchu, chcących wymusić dłuższe palenie się w piecu.

Groszek Plus tzw. ekogroszek to rodzaj paliwa produkowanego z węgla. Z roku na rok staje się on coraz bardziej popularny. Do jego niewątpliwych zalet zalicza się dużą wydajność, wygodę (piec można załadować raz lub dwa razy w ciągu tygodnia), niższą emisję związków szkodliwych dla środowiska. Nadaje się do pieców z podajnikiem lub pieców miałowych, nie nadaje się do zwykłych pieców. Z kolei miał węglowy przez swoją specyfikę wymaga tego, żeby był wilgotny przy spalaniu, a co za tym idzie wydziela więcej związków smolistych podczas rozpalania. Jego zaletą jest niska cena. Jest frakcją najdrobniejszą i nadaje się do pieców tylko na miał.

Jak kupować węgiel?

Wiedząc już, jakie są rodzaje węgla, warto dowiedzieć się, jak kupić węgiel dobrej jakości. Poszukując dostawcy dobrze jest zwrócić uwagę, czy oferuje on transport węgla. Oprócz tego zorientuj się, skąd pochodzi węgiel. Uczciwy węgiel polski prawie zawsze będzie miał dobrą lub w miarę dobrą wydajność. Nieco inaczej będzie z węglem z Czech, który ma co prawda niską cenę, lecz i słabe parametry. Niestety najwięcej przykrych niespodzianek może zaoferować węgiel zza wschodniej granicy - mimo wyglądu podobnego do polskiego węgla, trudno ocenić jakiej faktycznie jest on jakości. Zanim kupisz zapas na cały sezon grzewczy (bez względu na to, czy będzie to węgiel polski, czy też inny), warto wcześniej kupić worek na próbę. Jeśli opał spełni twoje oczekiwania, można wtedy kupić większą ilość.

Skorzystaj z oferty firmy Art Artur Kotowski

To, na co warto również zwrócić uwagę to doświadczenie sprzedawcy. Długa obecność na rynku jest dowodem na to, że firma sprzedaje towar dobrej jakości, a klienci chętnie do niej wracają. Za przykład warto podać firmy Art Artur Kotowski.

Firma Art Artur Kotowski specjalizuje się w sprzedaży węgla różnych rodzajów. Aby złożyć zamówienie, wystarczy zadzwonić pod wskazany numer telefonu, a odbiór na składzie możliwy jest po wcześniejszym uzgodnieniu. Minimalna ilość dowozu wynosi 500 kg. W ofercie firmy znajdziemy takie produkty jak: kostka za 1970 zł/t, orzech Kolumbia za 1590 zł/t, orzech Kazachstan za 1790 zł/t, orzech Polski Silesia za 1990 zł/t oraz groszek plus "Ekogroszek" za 1690 zł/t. Warto zwrócić uwagę, że firmy podlegające akcyzie muszą doliczyć dodatkowe 40 zł/t.