Cięcie strumieniem wody jest nowoczesnym sposobem na obróbkę wyrobów metalowych. Zapewnia przede wszystkim wysoką precyzję oraz wszechstronność. Cięcie wodą na zimno ma wiele zalet, jednak jego przeprowadzenie wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń sterowanych numerycznie. Na czym dokładnie polega taka metoda obróbki i jakie są jej najważniejsze zalety?

Czy cięcie strumieniem wody jest efektywne?

Cięcie to jedna z metod obróbki m.in. wyrobów metalowych. Sterowanie numeryczne i dopasowanie właściwego sposobu cięcia pozwala osiągnąć pożądaną powtarzalność i precyzję przy produkcji detali. Ważne jest też, by cały proces nie trwał długo oraz mógł być zastosowany do materiałów o zróżnicowanej grubości. Efektywność na bardzo wysokim poziomie zapewnia cięcie strumieniem wody. To metoda, która wyróżnia się ponadto wszechstronnością. Sprawdza się bowiem nie tylko do obróbki elementów metalowych, ale też wrażliwego na uszkodzenia mechaniczne szkła czy tworzyw sztucznych.

Czy jednak cięcie strumieniem wody zapewni odpowiednią szybkość obróbki detali? Tak, o ile jest przeprowadzane z wykorzystaniem systemów automatyki i obsługiwane przez doświadczonych specjalistów. Takie warunki obróbki tego typu zapewnia firma FAMIX, która jest w stanie przygotować dla swoich klientów w krótkim czasie wyroby nawet o skomplikowanych kształtach i wzorach. To kolejna z zalet wykorzystania strumieni wody do obróbki. Jakie są inne atuty tej nowoczesnej technologii?

Czym konkretnie wyróżnia się cięcie strumieniem wody?

Do cięcia oprócz strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem używa się również plazmy bądź wiązki laserowej. Zastosowanie ostatnich dwóch metod może wiązać się z odkształceniem obrabianego materiału oraz jego utwardzeniem. Problemy te nie występują natomiast przy cięciu strumieniem wody. Jest ono bezpieczne pod kątem ewentualnych szkodliwych związków uwalnianych podczas realizacji procesu. Cięcie na zimno pozwala uniknąć zbytniego nagrzania wyrobów metalowych.

Co ciekawe, strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem jest rozwiązaniem umożliwiającym cięcie powierzchni o sporej grubości, co dotyczy zarówno tworzyw sztucznych, jak i wytrzymałej stali oraz innych metali. Wszechstronna technologia ogranicza również straty na obrabianym materiale, gwarantując bardzo precyzyjną obróbkę. Wysoką powtarzalność uzyskuje się poprzez sterowanie numeryczne, co w połączeniu z ogromną dokładnością jest niewątpliwie jedną z największych zalet nowoczesnego cięcia wyrobów metalowych strumieniem wody.