Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczą większości zawodów. Tak jest również w przypadku lakierni proszkowej. Pracownicy wykonujący swoje obowiązki muszą przestrzegać pewnych zasad, aby nie dopuścić do zaistnienia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Najważniejsze jest właściwe przygotowanie do pracy zarówno własnej osoby, jak i sprzętu oraz otoczenia. Jakie szkolenie muszą przejść pracownicy zajmujący się malowaniem proszkowym?

Zasady bezpieczeństwa dotyczące malowania proszkowego

Lakiernia proszkowa to urządzenie, które służy do nanoszenia na metalową powierzchnię naelektryzowanych cząstek farby w postaci proszku. Pod wpływem wysokiej temperatury proszek roztapia się i polimeryzuje, tworząc na materiale odporną na korozję, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, powłokę. Jak do każdej maszyny, która stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, do lakierni proszkowej jest dołączona instrukcja BHP sporządzona przez producenta.

Jak już wspomniano, pracownik przed przystąpieniem do malowania proszkowego powinien odpowiednio przygotować siebie, urządzenie i stanowisko pracy. Ważne jest zatem założenie roboczej odzieży ochronnej i przygotowanie lakierni według następujących kroków:

  • sprawdzenie stanu technicznego lakierni,
  • włączenie urządzenia,
  • włączenie wentylacji,
  • odkręcenie zaworów,
  • uregulowanie ciśnienia powietrza.

Jeśli któraś część lakierni nie działa poprawnie, należy niezwłocznie zgłosić taki stan rzeczy przełożonemu. Pod żadnym pozorem nie wolno osobom nieupoważnionym dokonywać napraw na własną rękę. Może to nie tylko doprowadzić do większej awarii maszyny, ale także zagrozić zdrowiu i życiu pracownika.

Kto może obsługiwać lakiernię proszkową?

Lakierni proszkowej nie można obsługiwać bez odpowiednich zezwoleń i przebytych kursów. Malowaniem tym sposobem zajmuje się Lakiernia Automatyczna Mera Metal. Każdy z zatrudnionych pracowników firmy:

  • ukończył 18 lat,
  • ukończył co najmniej szkołę zawodową lub inne uprawnienia do wykonywania zawodu,
  • zaliczył instruktaż zawodowy, szkolenie BHP i PPOŻ.,
  • zapoznał się dokładnie z instrukcją obsługi lakierni proszkowej,
  • potwierdził swój dobry stan zdrowia pozwalający na wykonywanie pracy odpowiednim zaświadczeniem lekarskim,
  • otrzymał lub nabył odpowiedni dla zawodu strój roboczy.

Poza określonymi czynnościami, które pracownik wykonuje na początku, istnieje także szereg zakazów dotyczących malowania proszkowego. Nie wolno przede wszystkim dotykać zbiornika z farbą oraz zaworów, jeśli farby charakteryzują się niskim oporem elektrycznym. Nie można ponadto samodzielnie i w trakcie pracy lakierni zdejmować żadnych zabezpieczeń. Pracownicy muszą pamiętać także o tym, aby nie zostawiać pracującej lakierni bez nadzoru.