Drukarki, podobnie jak sprzęt komputerowy, możemy zaliczyć do podstawowego wyposażenia gospodarstw domowych, biur oraz firm. Do poprawnego działania urządzenia te potrzebują tonerów, które po wykorzystaniu zwykle lądują w koszu na odpady zmieszane. Tyle że nie tam jest ich miejsce. Skupem i utylizacją zużytych tonerów zajmuje się m.in. bydgoski Zakład Obrotu Złomem.

Jak sprawdzić, czy toner jest już pusty?

Nie jest to szczególnie skomplikowana czynność. Nowoczesne drukarki same informują użytkownika o tym, że czas wymienić toner na nowy. Zwykle komunikują to za pośrednictwem diody. Jeśli świeci się ona na zielono, nie musimy przejmować się tonerem, jeśli zaś na czerwono – trzeba wyjąć i zutylizować zużyty produkt. Dlaczego nie można go po prostu wyrzucić do kosza na śmieci? Jak informuje specjalista z Zakładu Obrotu Złomem:

„Wewnątrz tonera znajdziemy drobno zmielony proszek, który składa się drobin żywicy, pigmentu i żelaza. Kontakt z tym proszkiem może wywoływać u ludzi dokuczliwe objawy ze strony układu oddechowego, a nawet doprowadzić do rozwoju pylicy, astmy czy nowotworu płuc. Ponadto pojemnik tonera można ponownie wykorzystać do produkcji nowego wyrobu. W ten sposób oszczędzamy cenne surowce i chronimy środowisko naturalne przed postępującą degradacją”.

Kilka sposobów na legalne pozbycie się zużytego tonera

Pierwszym i naprawdę wygodnym sposobem na utylizację zużytego tonera jest odesłanie go do sklepu, w którym zamówiliśmy nowy produkt. Wiele punktów handlowych z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek praktykuje taką wymianę i zwykle odbywa się ona bez dodatkowych kosztów. Płacimy tylko tyle, ile kosztuje nowy toner i jego dostawa.

Jeżeli zaś systematycznie gromadziliśmy zużyte tonery np. w garażu, możemy przekazać je do lokalnego PSZOK-u lub legalnie działającego skupu, takiego jak Zakład Obrotu Złomem. To drugie rozwiązanie jest wręcz konieczne w przypadku podmiotów gospodarczych. Decydując się na współpracę ze wspomnianą wyżej firmą, przedsiębiorcy mogą liczyć na szybki odbiór zużytych tonerów i zyskują gwarancję, że zostaną one zutylizowane zgodnie z prawem.

Dowodem przekazania niebezpiecznych odpadów jest Karta Przekazania Odpadu, którą należy okazać urzędnikom w razie kontroli. Zakład Obrotu Złomem skupuje także makulaturę, złom kolorowy, złom stalowy, wybrane odpady z tworzyw sztucznych oraz zużyte akumulatory samochodowe i baterie. To firma, której leży na sercu dobro środowiska naturalnego i bezpieczeństwo ludzi.