W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologii możemy wybierać różne metody tworzenia metalowych elementów maszyn, instalacji i układów. Jedną z popularnych technik jest odlewnictwo. To metoda wykorzystująca różnego rodzaju materiał, który wlewa się do formy wyciętej na wzór interesującego nas elementu. Jakie rodzaje odlewnictwa wyróżniamy? Co możemy w ten sposób produkować?

W przeszłości odlewnictwo określane było mianem sztuki, gdyż już samo przygotowanie form wymagało pewnych zdolności manualnych. Dzisiaj do produkcji samych kształtek używa się rozmaitych maszyn, programów komputerowych i proces jest nieco bardziej zautomatyzowany. Produkując odlewane elementy, formy zalewa się różnego rodzaju materiałami: metalem, ale również tworzywami sztucznymi czy gipsem. Zgłaszając się do przedsiębiorstw takich jak Spółdzielnia Pracy "Armatura" w Łodzi, możemy mieć pewność, że otrzymamy wysokiej jakości elementy odlane w formach piaskowych i kokilowych.

Odlewanie precyzyjne- na czym polega?

Budując instalacje przemysłowe i mechanizmy maszyn, bardzo często wykorzystujemy do tego procesu niewielkie metalowe elementy. Muszą one być precyzyjnie i dokładnie przygotowane, aby były uniwersalne i nie różniły się od siebie kształtem czy wymiarami. Ich podobieństwo gwarantuje nam masowa produkcja, a konkretnie odlewy precyzyjne. Mogą być wykonywane między innymi ze staliwa węglowego, ze staliwa niskostopowego czy ze staliwa wysokostopowego. Każdy stop, który wymaga zastosowania wysokiej temperatury, umożliwi przygotowanie idealnie odwzorowanych odlewów. Eliminuje to konieczność dalszej obróbki na przykład skrawaniem, co znacznie skraca czas produkcji danych elementów. Dzięki wykorzystaniu dokładnie wyciętych form mamy pewność, że możemy przygotować odlewy o skomplikowanych kształtach, niewielkich rozmiarach, różnej grubości i wadze. Firmy zajmujące się odlewnictwem, są w stanie wyprodukować jednostkowe zamówienie, jak również duże serie produktu. Jest to wieloetapowy proces wykorzystujący między innymi formy nietrwałe: piaskowe i formy trwałe kokilowe na przykład ze stali. Już samo przygotowanie formy stawia przed producentem prawdziwe wyzwanie.

Jakie elementy można wyprodukować, stosując odlewanie?

Formy nietrwałe piaskowe zalecane są przede wszystkim przy mniejszych zamówieniach, jeśli zależy nam na większej serii lepiej skorzystać z odlewania kokilowego. W przypadku odlewania precyzyjnego popularne są przede wszystkim odlewy staliwne znajdujące zastosowanie w przemyśle i mechanice. Elementy te nadają się do pracy w trudnych warunkach, dzięki temu, że staliwo odporne jest na ścieranie, korozję, czy wysokie temperatury. Produkuje się w ten sposób stopki, korpusy, nakrętki, ślimaki, zaczepy, koła zębate. Odlewy z aluminium to przede wszystkim różnego rodzaju pokrywy oraz listwy maszyn i urządzeń. Odlewanie z metali kolorowych pozwala uzyskać elementy z mosiądzu jak kadłub kurka. Co ciekawe odlewanie pozwala również uzyskać elementy artystyczne i dekoracyjne jak na przykład figurki z mosiądzu, tablice pamiątkowe i reklamowe, co można wykorzystać również do promocji i budowania wizerunku firmy.