Choć obecnie mamy wiele możliwości, jeżeli chodzi o ogrzewanie naszego domu, olej opałowy wciąż stanowi jedno z popularnych rozwiązań. Wykorzystanie tego paliwa do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniach niesie za sobą wiele korzyści. Aby jednak móc cieszyć się licznymi zaletami takiego ogrzewania, musimy wyposażyć dom w specjalną instalację. Dlaczego warto postawić właśnie na olej opałowy?

Zalety ogrzewania domu olejem opałowym

Największą zaletą ogrzewania domu przy pomocy oleju opałowego jest bezobsługowa eksploatacja kotła. Poza systematycznym przeglądem technicznym, instalacja nie wymaga większego zainteresowania ze strony użytkowników. Kocioł działa w sposób zautomatyzowany, utrzymując w pomieszczeniach optymalną dla mieszkańców temperaturę. Olej opałowy może być stosowany w każdym budynku. Nie wymaga specjalistycznej infrastruktury, gdyż instalację można wykonać nawet w starszych obiektach. Decydując się na taki rodzaj ogrzewania domu, możemy w prosty sposób uniezależnić się od sieci gazowej. Wprawdzie gaz cieszy się największym zainteresowaniem jako paliwo do ogrzewania budynku, lecz potencjalna awaria instalacji, może przysporzyć mieszkańcom sporych problemów. Za zaletę można uznać również sposób dystrybucji oleju opałowego. Jak zapewnia specjalista z firmy Kwiatkowski – paliwo to bez problemu dostaniemy na stacji benzynowej. Możemy też zamówić opał pod wskazany adres, co jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem. Należy wspomnieć również o bezpieczeństwie, jakie zapewnia instalacja olejowa. Podczas spalania na zewnątrz nie wydostają się żadne szkodliwe dla mieszkańców substancje, a fakt użycia oleju opałowego nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Warto podkreślić, że ogrzewanie olejem opałowym sprawdzi się doskonale w przypadku budynków przemysłowych .

Wady instalacji olejowej

Choć zakup i montaż urządzeń tworzących instalację olejową wiąże się ze stosunkowo niedużym kosztem, to już ceny oleju opałowego nie są tak atrakcyjne. Z tego też względu wiele osób woli korzystać z paliw alternatywnych. Trzeba jednak podkreślić, że olej opałowy wyróżnia się sporą wydajnością, a podczas spalania wydziela dużo ciepła. Koszty eksploatacyjne można zmniejszyć również poprzez wybór wyższej klasy kotła. Nowoczesne modele charakteryzują się dużą sprawnością, dzięki czemu zużywają mniej paliwa. Dla niektórych osób wadą jest też konieczność wygospodarowania miejsca, w którym stanie zbiornik na opał. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie musi być on montowany wewnątrz budynku.