Jeśli budujesz dom i zastanawiasz się, jaką technikę grzewczą wybrać, przede wszystkim staraj się podążać za rozwiązaniami energooszczędnymi oraz proekologicznymi. Lepiej zatem stawiać na gruntowe lub powietrzne pompy ciepła czy też na ogrzewanie na podczerwień, niż wydawać pieniądze na piece na paliwa stałe o niskiej kaloryczności. Jedną z rekomendowanych technologii jest zatem ta oparta o innowacyjne kotły kondensacyjne gazowe. Dowiedz się o nich kilku rzeczy.

Czym jest technika kondensacji?

Technika kondensacji jest niesamowicie wydajna, ponieważ zamiast samego wykorzystania energii cieplnej podczas spalania gazu, pozwala pozyskać również tzw. ciepło utajone, które zawarte jest w spalinach.

Jak działa ta technologia? Specjalnie skonstruowane kotły kondensacyjne posiadają zatem w swojej konstrukcji wymienniki ciepła, które przekształcają energię ze spalin w ciepło grzewcze. Wszystko to przy zjawisku kondensacji, czyli skraplania pary wodnej po znacznym schłodzeniu właśnie gazowych ubytków spalania gazu ziemnego lub LPG dostarczanego do systemu grzewczego.

Kotły kondensacyjne i ich designerska konstrukcja

Kotły kondensacyjne nie tylko pracują w innowacyjny sposób, ale także wyróżniają się swoją estetyką. Po pierwsze są kompaktowe, a ich obudowa tworzona jest przez najlepszych producentów w nowoczesny sposób. Są to monobloki o prostych kształtach, których zasobniki tworzone są ze stali szlachetnej.

Panele dotykowe i wyświetlacze podkreślają dodatkowo nowoczesność kotłów kondensacyjnych, a ich designerska konstrukcja może być umieszczana zarówno w łazienkach, jak i korytarzach, garażach oraz pomieszczeniach gospodarczych. Olbrzymią zaletą urządzeń jest bowiem to, że nie wymaga się przy nich tworzenia osobnej kotłowni.

Kotły kondensacyjne – ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie

Kotły kondensacyjne gazowe znacznie przewyższają technologicznie tradycyjne kotły gazowe. W przypadku tych pierwszych sprawność kotła liczona jest nawet powyżej 105%. Tradycyjne rozwiązania gwarantują produkcję ciepła użytkowego na poziomie 93% ze 100% wartości opałowej zastosowanego paliwa. Strata kominowa wynosi bowiem około 5%, a dodatkowo policzyć należy stratę niezupełnego spalania oraz wypromieniowania. Przy kotłach kondensacyjnych są one znacznie niższe. Około 11% dodatkowego ciepła pozyskuje się zaś ze spalin .

Technika grzewcza kondensacyjna zapewnia zatem niebywale niskie koszty eksploatacji systemu grzewczego domu. Dzięki niej można nawet tworzyć budynki pasywne i energooszczędne w pożądanych standardach NF 40 i NF 15. Wspomnieć należy także o obniżonej do minimum emisyjności niebezpiecznych związków do atmosfery. Gaz ziemny oraz LPG w najlepszych klasach są bardzo proekologiczne.

Innowacje w świecie kondensacji – marka VIESSMANN

Warto podkreślić, że obecnie tylko kilku producentów o światowej renomie tworzy kotły gazowe kondensacyjne nowych generacji. Wyróżniającą się marką, jest koncern VIESSMANN, który opracował m.in. technologię palników gazowych MatriX. Są one zeroemisyjne, niebywale trwałe na wysokie temperatury, a także odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Ich skuteczność w przekazywaniu ciepła opiera się zaś o promieniowanie. Żarzący się palnik właśnie dzięki niemu dostarcza wodzie grzewczej znaczną część ciepła. O więcej zalet tychże urządzeń warto pytać wyspecjalizowanych montażystów.

Komu zlecić wykonanie systemu gazowego kondensacyjnego?

Aby wdrożyć technikę kondensacyjną w domu, należy podjąć współpracę z uprawnionym montażystą. Przykładem jest firma Instalacji sanitarnych gazowych i grzewczych Jana Dziecielskiego. Przedsiębiorstwo to zawsze przeprowadza złożoną wizję lokalną, na której podstawie tworzony jest odpowiedni projekt. Dotyczy on nawet podłączenia urządzenia pod system SmartDom. Warto bowiem wiedzieć, że kotły kondensacyjne są proste w obsłudze, a ich zautomatyzowanie opiera się o zintegrowany interfejs WLAN.

Sam montaż wraz z podłączeniem do sieci gazowej miejskiej lub przydomowego zbiornika LPG trwa kilka godzin. Po próbach szczelności hydraulicy przeprowadzają kalibrację oraz pierwszy rozruch.  Cała usługa kończy się instruktażem dla użytkownika.